Ukrajinské námořnictvo spolu s tajnou službou SBU během speciální operace zničilo ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf, uvedl s odkazem na své zdroje server Ukrajinska pravda.
Hlavním úkolem S-500 je podle velitele ničení raket středního doletu, ale v případě nutnosti má tato zbraň sestřelovat i mezikontinentální rakety v konečné fázi jejich letu.
Ruský systém protiraketové obrany S-400 putuje nyní také do Turecka. Spojené státy ale již dříve Turecko před koupí ruského systému varovaly a zmínily také možnost uvalit na zemi sankce.
Nákup ruských raket vyvolal roztržku mezi Washingtonem a Ankarou a vedl k tomu, že Spojené státy vyřadily Turecko z programu spolupráce ve výrobě zbraní, zejména letounů F-35.
Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou se zhoršily s dodávkou ruských raketových baterií S-400 do Turecka. USA opakovaně pohrozily, že Turecku nedodají letouny F-35.
Provládní deník potvrdil neoficiální zprávy, které se objevily začátkem týdne a podle nichž už v pondělí odletěly z Ruska dva letouny s nákladem tohoto systému.
Dodávka systému, kterou ostře kritizují nejen USA, ale i Severoatlantická aliance, jejímž je Turecko členem, byla hlavním tématem Erdoganova setkání s Trumpem na summitu zemí G20 v Ósace.
Dodávka ruského systému, kterou ostře kritizují nejen USA, ale i Severoatlantická aliance, jejímž je Turecko členem, bude hlavním tématem Erdoganova setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Rakety S-400 patří k nejmodernějším zbraním ruských ozbrojených sil, ve výzbroji jsou od roku 2007. Systém je ruskou protiváhou amerických protiraketových systémů THAAD.
Raketový systém S-400 je určen k ničení letadel, střel s plochou dráhou letu a balistických raket. Dohodu o koupi tohoto systému s Ruskem uzavřelo už také Turecko, Čína a Indie.
USA hrozí zavedením ekonomických sankcí proti každému, kdo uzavře zbrojní kontrakt s ruskými firmami. Indie přitom v pátek uzavřela s Ruskem smlouvu o nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400.