Rusko a Saúdská Arábie jednají o raketovém systému S-400. ‚Kontrakt je ve stádiu posuzování‘
Rusko a Saúdská Arábie jednají o kontraktu na dodávku ruského raketového systému protivzdušné obrany S-400 Triumf. Uvedl to podle agentury TASS šéf podniku vyvážejícího ruské zbraně. „Ohledně S-400 vedeme dodatečné konzultace o tomto projektu, ale dosud se tento kontrakt nalézá ve stádiu posuzování,“ řekl šéf firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev během zbrojařského veletrhu IDEX 2019 ve Spojených arabských emirátech.
Michejev podle TASS reagoval na starší zprávy, že obě země se na dodávkách protiletadlových raket S-400 již prý dohodly.
NATO: Ruské rakety porušující smlouvu jsou rizikem pro členy aliance. Snažíme se ji zachránit
Číst článek
Raketový systém S-400 byl podle TASS přijat do výzbroje v roce 2007. Je určen k ničení letadel, střel s plochou dráhou letu a balistických raket. Loni v dubnu zástupce velitele kosmických sil Viktor Gumennyj oznámil, že nová verze raket pro S-400 je s to zasahovat cíle v blízkém vesmíru.
Raketový systém S-400 si zakoupilo i Turecko. Podle šéfa zahraničního výboru tureckého parlamentu Volkana Bozkira už Turecko zaplatilo Rusku podstatnou část ceny raket, s jejichž dodáním se počítá v listopadu.
Turecko a Rusko podepsaly dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 za 2,5 miliardy dolarů v roce 2017. USA a NATO pak Turky opakovaně varovaly, že ruské rakety nejsou kompatibilní s aliančním systémem protivzdušné obrany a že nákup S-400 může vést k sankcím ze strany Washingtonu. Američtí představitelé také naznačili, že pokud Turecko obchod nezruší, může to ohrozit plánovaný nákup stíhaček F-35.
Indie koupí od Ruska protiraketové systémy za pět miliard dolarů. Kvůli sankcím se může dostat do potíží
Číst článek
Systém S-400 je ruskou protiváhou amerických protiraketových systémů THAAD a raketového systému Patriot. Americký Kongres předloni schválil zákon, jenž má Rusko potrestat za agresivní chování vůči Ukrajině a za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb. Tento normativní akt hrozí zavedením ekonomických sankcí proti státům, které uzavřou zbrojní kontrakt s ruskými firmami. Dohodu o koupi systémů S-400 už přitom vedle Turecka uzavřely i Čína a Indie.