Turecká policie během vyšetřování útoku v Istanbulu zatkla už 12 lidí, útočník mezi nimi ale není
Turecká policie zadržela už 12 lidí, kteří by podle ní mohli být nějak spojeni se spácháním nedělního teroristického útoku v Istanbulu. Poslední čtyři podezřelé policisté zatkli po razii v jižní části města. Mezitím úřady zveřejnily další podrobnosti o střelci, který během silvestrovských oslav zabil 39 lidí. Všechny oběti už turečtí zdravotníci identifikovali.
Policisté podle tureckého vicepremiéra Numana Kurtulmuse mají otisky prstů a základní popis pachatele útoku. Teď se ho snaží co nejrychleji přesně identifikovat a najít.
Kurtulmus také věří, že se spolu s pachatelem podaří odhalit i ty, kteří mu pomáhali - ať už v klubu Reina nebo mimo něj. Jeden z barmanů vypověděl, že střelec po příchodu do jeho části klubu vypadal, že ví kam jít, okamžitě se otočil na stranu, kde obvykle bývají lidé, a začal do nich střílet, a to do horních částí těla, aby co nejvíc zabíjel.
Střelec proklouzl mezi 17 tisíci policisty. Turecká média spekulují, jestli jsou po čistkách bezpečnostní složky akceschopné
Číst článek
Nicméně mezi zadrženými útočník zatím není. Prvních osm zatčených potvrdil vicepremiér Kurtulmus, další čtyři pak policisté zadrželi po zátahu ve čtvrti Zeytinburnu v jižní části Istanbulu mezi starým městem a mezinárodním letištěm.
Identifikace obětí dokončena
Prověřuje se možné napojení na samozvaný Islámský stát, který se k útoku v pondělí přihlásil s tím, že má jít o odvetu za turecké vojenské angažmá v Sýrii. Turecko tam od léta zahájilo kampaň, jejímž cílem je vytlačit džihádisty a také kurdské povstalce od syrsko-turecké hranice.
Vyšetřovatelé zjišťují, jestli útočník náhodou nepatřil do stejné buňky, která v Istanbulu loni zaútočila na tamním mezinárodním letišti.
Zdravotníci už mezitím identifikovali všechny oběti útoku. Cizinci tvoří dvě třetiny všech obětí. Turecké úřady přesné informace o počtech mrtvých z jednotlivých zemí nezveřejnily, podle tureckých médií ale nejvíc cizinců pocházelo z arabských zemí - z toho sedm ze Saúdské Arábie, tři byli z Iráku a z Libanonu, dva z Jordánska a Maroka a také Indie.
Ostatní byli například z Německa, Izraele, Kanady, Sýrie nebo Ruska a dalších zemí. Ani jeden mrtvý nebyl z Česka. Nejvíc obětí, celkem 11, ale bylo z Turecka. Skoro 70 lidí navíc po útoku skončilo v nemocnicích. Tři z nich jsou stále v kritickém stavu.