Nová ústava po vzoru ‚středověkého chalífy‘? Tuniskému prezidentovi dává neomezené pravomoci

Tunisko schválilo novou ústavu, která uděluje nekontrolované pravomoci prezidentu Kaísovi Saídovi. Podpořilo ji skoro 95 procent voličů, ale volební účast nepřesáhla 30 procent. Saídovi kritici obvinili volební komisi z podvodu, píše agentura AFP.

svět ve dvaceti minutách Tunis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tuniský prezident Kaís Saíd v ulicích po referendu

Tuniský prezident Kaís Saíd v ulicích po referendu | Foto: TUNISIAN PRESIDENCY | Zdroj: Reuters

Referendum se konalo v pondělí, přesně rok poté, co prezident rozpustil vládu i parlament, a zasadil tak zásadní ránu jediné demokracii, která vzešla z arabského jara v roce 2011. Někteří Tunisané se teď bojí návratu k autokracii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si sobotní Svět ve 20 minutách

Řada dalších však prezidentovy kroky vítá, protože už mají dost vysoké inflace, nezaměstnanosti, politické korupce a režimu, který podle nich nepřinesl žádné zásadní změny k lepšímu.

Průzkumy jasně ukazovaly, že referendum skončí prezidentovým vítězstvím, odkazuje na ně server France 24. Většina Saídových odpůrců vyzývala Tunisany k bojkotu hlasování, ale přestože byla volební účast nízká, výsledek byl jednoznačnější, než se očekávalo. Saíd tak mohl svým stoupencům oznámit, že „Tunisko vstoupilo do nové fáze“.

Ohrožení práv

Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo obavy, že „nová ústava obsahuje oslabené kontrolní mechanismy, které by mohly ohrozit ochranu lidských práv a základních svobod“.

Tuniské opoziční uskupení Fronta národní spásy obvinilo volební komisi z falšování údajů o volební účasti. Podle předsedy Fronty Ahmada Nadžíba Čebího jsou údaje „nadsazené a neodpovídají tomu, co pozorovatelé viděli v terénu“.

Tunisia (Constitutional referendum) Sigma Conseil exit poll for El Watania:

Yes: 92.3%
No: 7.7%

Estimated turnout: 25%

#Tunisia #Tunisie #تونس

23:27 – 25. 07. 2022

22 69

Prezident Saíd rozpustil parlament a ovládl soudnictví i volební komisi loni 25. července. Podle odpůrců chtěl více než deset let po pádu diktátora Zína Abidína bin Alího nastolit autokracii. Jeho příznivci ale tvrdí, že tyto kroky byly po mnoha letech korupce a politických zmatků nezbytné.

Průzkum státní televize ukázal, že hlavními důvody podpory nové ústavy byla reforma země, zlepšení situace a posílení prezidentovy pozice.

Lidskoprávní skupiny však varují, že nová ústava dává hlavě státu rozsáhlé pravomoci bez jakékoli kontroly jiným orgánem. Umožňuje jmenovat vládu bez souhlasu parlamentu a v podstatě znemožňuje odvolání prezidenta z funkce.

Podle regionálního ředitele Mezinárodní komise právníků Saída Benarbii byl celý proces schvalování nového základního zákona země „neprůhledný a nezákonný, a jeho výsledek je proto nelegitimní“.

0:44

V Tunisku protestují odpůrci ústavního referenda. Prezidenta Saída obviňují z puče

Číst článek

Prostředek k větší moci

Prezident Saíd v posledních měsících několikrát vyhrožoval svým odpůrcům a vydával videonahrávky proti nejmenovaným nepřátelům, které označoval za „bacily“, „hady“ a „zrádce“.

V pondělí přísahal, že požene k odpovědnosti „všechny, kdo se dopustili zločinů proti zemi“. Podle analytika Abdalatífa Hanačího si teď může hlava státu „dělat, co chce, a nemusí se na nikoho ohlížet. Otázkou však je, jaká budoucnost čeká opoziční strany a organizace“.

Kromě změny politického systému se pondělní hlasování považuje i za ukazatel Saídovy osobní popularity skoro tři roky poté, co tento politický outsider s drtivou převahou vyhrál první přímé demokratické prezidentské volby. V prosinci budou Tunisané hlasovat znovu – půjdou vybírat poslance do rozpuštěného parlamentu.

Podle politologa Hamadího Redísího bude mít Kaís Saíd do té doby „pravomoci jako faraon, středověký chalífa nebo osmanský tuniský bej,“ cituje experta agentura AFP.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme