Šaman, propuštěný ředitel a další. 10 tváří trumpistů, kteří kvůli řádění v Kongresu skončili v poutech
Je to necelý týden, co svět se zděšením sledoval, jak dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa vtrhl do budovy amerického Kongresu a ničí, či dokonce krade tamní vybavení. Po některých ze známých tváří policie stále pátrá, desítky lidí už ale v souvislosti s útokem na ikonický Kapitol skončily v poutech a nyní čelí obvinění.
Už v den obsazení Kapitolu skončila v poutech kvůli neoprávněnému vniknutí, výtržnictví či nepovolenému držení zbraní více než padesátka lidí. Koncem minulého týdne pak úřady oznámily, že u federálního soudu čelí obviněním nejméně 13 dalších lidí a asi 40 dalších stíhají také úřady federálního okrsku District of Columbia.
Washington zažívá před Bidenovou inaugurací manévry. Přípravy kvůli obavám z útoku začaly dříve
Číst článek
Pátrání po lidech povzbuzených slovy samotného Donalda Trumpa, který v projevu před Bílým domem vyzýval k pochodu na Kapitol, nekončí. Americká FBI stále hledá desítky „výtržníků“ a probírá se zhruba 40 000 fotek, videí a dalšími tipy, které v souvislosti s útokem poskytla veřejnost.
Kdo je mezi zadrženými a jaký je jejich osud? Přinášíme přehled deseti zadržených, jejichž fotky a příběhy v minulých dnech obletěly svět.
Eric Gavelek Munchel
Jedním z posledních zadržených se stal 30letý Eric Gavelek Munchel. Na jednom ze snímků je vidět, jak oblečený ve vojenské výstroji a se sadou stahovacích pásek v ruce přelézá zábradlí v sále Senátu. Obyvatele z Nashvillu ve státě Tennessee na snímcích poznali uživatelé sociálních sítí, kteří následně upozornili policii. Do Kapitolu dorazil i se svou 57letou matkou Lisou Eisenhartovou.
Podle amerických médií vzali Munchela v neděli do vazby a obvinili mimo jiné z výtržnictví a neoprávněného vniknutí do budovy. Podle jednoho z vyšetřovatelů úřady v době jeho zatčení zabavily několik zbraní, píše deník The New York Times. Na rozdíl od řady dalších zadržených prozatím nesmí být propuštěn z vazby na kauci.
Larry R. Brock
Na základě stejných obvinění byl v neděli zadržen také Larry R. Brock z Texasu, který do Kapitolu přišel oblečený v zelené přilbě, zelené vestě s nášivkami a černé maskáčové bundě. Stejně jako Munchel, měl i Brock sadu stahovacích pásek, které donucovací složky „používají k zadržení a spoutání osob“, podotýká Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
Server The New Yorker zadrženého muže identifikoval jako absolventa Akademie leteckých sil Spojených států a podplukovníka amerického letectva ve výslužbě.
Adam Christian Johnson
V poutech FBI skončil také Adam Christian Johnson, kterého fotografové přistihli při krádeži řečnického pultíku. Šestatřicetiletý obyvatel Floridy na snímku vesele mává do objektivu, zatímco ve druhé ruce nese řečnický pultík ze sálu dolní komory Kongresu.
Muž s pleteným kulichem s nápisem „Trump“ svůj pochod Kapitolem vysílal živě na sociálních sítích, podobně jako řada dalších radikálních příznivců prezidenta v Kongresu.
Otec pěti dětí byl v pondělí propuštěn na kauci ve výši 25 tisíc dolarů, tedy zhruba 600 tisíc korun. Podle serveru Tampa Bay Times Johnson od středečního útoku na Kapitol dostává výhrůžky smrtí. „Jediné, co chce, je jít domů za svou rodinou,“ uvedl po pondělním propuštění jeho právník.
Jake Angeli
Jacob Anthony Chansley, známý také jako Jake Angeli, poutal mezi extremisty řádícími v Kapitolu zřejmě největší pozornost. Dvaatřicetiletý šiřitel krajně pravicové konspirační teorie QAnon přišel do Kongresu svlečený do půl těla s pomalovaným obličejem, kožešinou s rohy na hlavě a téměř dvoumetrovým kopím s připevněnou americkou vlajkou.
Na záběrech ze Senátu je mimo jiné vidět, jak Angeli pózuje s vlajkou v ruce, zatímco před ním leží jiný z Trumpových příznivců s kšiltovkou „Make America Great Again“.
Dvaatřicetiletý podporovatel Donalda Trumpa s přezdívkou „Q-Šaman“ se podle amerického ministerstva spravedlnosti sám nahlásil na washingtonské pobočce Federálního úřadu pro vyšetřování. Kvůli násilnému vniknutí a výtržnictví na půdě Kapitolu nyní čelí stíhání.
Chansley před svým zatčením vyjadřoval nadšení ohledně toho, jak se jemu a dalším Trumpovým příznivcům podařilo ovládnout Kapitol. „To, že jsme přiměli skupinu zrádců ve funkcích dřepnout si, nasadit si plynové masky a utéct do jejich podzemního bunkru, to považuji za výhru,“ citovala ho stanice NBC.
Derrick Evans
Obvinění z násilného vniknutí a výtržnictví na půdě kapitolu čelí i Derrick Evans – republikánský poslanec Kongresu Západní Virginie, kterého federální úřady zadržely v pátek.
Podle prohlášení ministerstva spravedlnosti Evans na internetu zveřejnil video, na němž společně s dalšími stoupenci Donalda Trumpa stojí před Kapitolem. Když se dostane do budovy, křičí: „Jsme uvnitř, jsme uvnitř! Derrick Evans je v Kapitolu!“ Na videu, které bylo ze sociálních sítí smazáno, se zákonodárce údajně také ptá, „kde jsou Proud Boys“, krajně pravicové hnutí podporující dosluhujícího prezidenta.
Po odhalení Evans v příspěvku na facebooku napsal, že se do Kapitolu dostal jako „nezávislý zástupce médií“. V sobotu na post poslance Západní Virginie rezignoval.
Richard Barnett
Mezi dopadenými příznivci Donalda Trumpa, kteří minulou středu obsadili Kapitol, je i 60letý Richard Barnett. Jeho tvář je známá především díky fotce pořízené v kanceláři šéfky dolní komory Kongresu Nancy Pelosiové, kde se uvelebil s nohama na jejím pracovním stole. Šéf arkansaské skupiny za právo na držení zbraní se po opuštění Kapitolu zároveň chlubil vzkazem, který Pelosiové na stole zanechal.
Obvinění si Barnett vyslechl už minulý týden. Kromě násilného vstupu a výtržnictví na půdě Kapitolu je obviněn také z krádeže veřejných peněz, majetku či záznamů. Americká média upozorňují, že z kanceláře šéfky Sněmovny reprezentantů zmizel kromě jiného také laptop.
Leonard Guthrie
Leonard Guthrie z New Jersey do vazby zamířil poté, co krátce před druhou hodinou odpolední překročil policejní barikády před budovou Kongresu, přímo do Kapitolu se ale nedostal. Policie ho obvinila z nezákonného vniknutí, ještě téhož dne se ale z vazby dostal ven.
Osmačtyřicetiletý příznivce Donalda Trumpa řádění výtržníků následně sám označil za „stupidní“. V rozhovoru pro americká média si postěžoval, že cílem demonstrantů mělo být něco jiného než „vykopávání dveří“.
Bradley Rukstales
Obvinění z výtržnictví a několika dalších deliktů si vyslechl také Bradley Rukstales, generální ředitel marketingové společnosti Cogensia se sídlem ve státě Illinois. Dva dny po útoku na Kapitol ho firma propustila.
„Všechno, co se včera odehrálo, bylo příšerné… Omlouvám se za to, že jsem se toho účastnil,“ citovala ho minulý čtvrtek stanice CBS Chicago.
William Watson
Podle agentury AP ve vazbě skončil také William Watson z Alabamy, který se objevil na několika snímcích a videích pořízených během obsazení Kapitolu. Na jedné z fotek byl dlouhovlasý muž v béžové mikině zachycen mimo jiné i vedle Angeliho alias Q-Šamana.
Třiadvacetiletý muž z města Auburn se dostal do hledáčku úřadů kvůli drogám už začátkem loňského července. AP napsala, že si policie pro Watsona přišla v pondělí poté, co se ho podařilo identifikovat nejen díky jeho tetování, ale také příspěvkům na sociálních sítích, kde o účasti na obsazení Kapitolu sám psal.
Mark Leffingwell
Kvůli napadení policisty, výtržnictví a násilnému vniknutí čelí obvinění 51letý obyvatel Seattlu Mark Leffingwell, na rozdíl od řady dalších výtržníků jeho fotka na sociálních sítích ale nekoluje.