Tony Blair oznámil časový plán stahování z Iráku
Britský premiér Tony Blair potvrdil, že během několika měsíců bude z Iráku staženo 1 600 britských vojáků. Premiér řekl, že britský kontingent v Iráku se brzy sníží ze 7 100 na 5 500 vojáků. A dalších 500 odejde do konce léta. Británie má v Iráku druhý největší kontingent mezinárodních sil. V první fázi invaze nasadila 46 000 vojáků, během nasazení v Iráku 130 britských vojáků zahynulo.
Část britského kontingentu v Iráku zůstane do roku 2008. Britští vojáci budou nadále pomáhat při ochraně zásobovacích tras a hranic. Basra na jihu země podle premiéra nadále zůstává nebezpečným místem, ale příští kapitolu v její historii budou psát Iráčané sami. Snížení stavu britských vojsk, jak Blair poznamenal, následuje po úspěchu operace Sinbad, která umožňuje Iráčanům přebírat kontrolu v Basře.
Vůdce opozičních liberálních demokratů sir Menzies Campbell oznámení o stažení části britských vojsk z Iráku uvítal stejně jako mluvčí konzervativců pro zahraničně politické otázky William Hague.
Britský plán ocenil Bílý dům
Washington uvítal plán na omezení britských sil v jižním Iráku. Podle představitelů americké administrativy to není v rozporu se strategií prezidenta George Bushe. Bílý dům ocenil úspěch, kterého se podařilo britským silám v Basře dosáhnout. Vojenští analytici ale upozorňují, že v britském sektoru je situace nesrovnatelně jednodušší než v Bagdádu, protože na jihu Iráku je homogenní šíitská populace, takže tam nepropukají národnostní a náboženské rozbroje.
Mluvčí Bílého domu pro bezpečnostní politiku Gordon Johndroe prohlásil, že prezident Bush usiluje o totéž o co britský premiér Blair, a to dostat koaliční vojáky domů. Američané ale musejí nejprve vytvořit takové bezpečnostní podmínky, aby irácké síly pak byly schopné udržet situaci v zemi pod kontrolou.
Stažení jednotek dnes oznámilo také Dánsko. Všech svých 470 příslušníků irácké mise stáhne do srpna a nahradí je devítičlennou vrtulníkovou jednotkou.