Testy DNA prokázaly identitu Usámy bin Ládina
Smrt šéfa islamistických teroristů Usámy bin Ládina při operaci speciálního amerického komanda potvrzují téměř na sto procent i testy DNA. Uvedl to nejmenovanný představitel americké vlády. O tom, že analýza DNA totožnost bin Ládina potvrdila, informovala již dříve některá americká média, avšak později agentura Reuters uvedla, že výsledky testů budou známy až za několik dní.
Spojené státy si zapsaly zatím největší úspěch v boji proti terorismu: americké komando zastřelilo Usámu bin Ládina. Z celého světa zaznívají pochvalná slova na adresu vlády prezidenta Baracka Obamy. Ve Washingtonu a v New Yorku slavili lidé přímo v ulicích.
Uznání i kritika, takové jsou reakce na smrt Usámy bin Ládina v muslimských zemích. Saúdská Arábie, kde se bin Ládin narodil, jeho smrt ocenila. Pákistánská odnož Talibanu hrozí odvetnými útoky a egyptské Muslimské bratrstvo vyzývá k odchodu Američanů z Afghanistánu.
I evropští představitelé vítají zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida. Ve společném prohlášení uvedli, že svět bude bezpečnějším místem. Jeho smrt podle nich ukazuje, že podobné zločiny, jaké páchal, nezůstanou nepotrestány. Usámu bin Ládina v Pákistánu zastřelilo americké komando.
Akci amerického vojenského komanda posal v Ozvěnách dne zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka. Smrt teroristy Usámy bin Ládina k úlevě připodobnil Jiří Boudník, architekt, který dlouhá léta žil v New Yorku
Byl ztělesněním atentátů na Spojené státy z 11. září 2001. Jeho smrt ale neznamená konec hrozby terorismu. Podle náměstka ministra zahraničí Jiřího Šnajdra ovšem bude Al-Káida jiná než dřív.
„Ten status vůdce už asi nikdo mít nebude. K Al-Káidě se hlásí jako ke značce. Často mnozí připomínají, že používá stejnou technologii jako velké firmy – je to prostě trade mark. K této značce se budou hlásit další skupiny. A v tomto smyslu vůbec není konec boje proti terorismu,“ zdůraznil Šnajdr.
Česko zatím nezavede žádná speciální bezpečnostní opatření kvůli smrti Usámy bin Ládina. Policie a další bezpečnostní síly jsou ale připraveny okamžitě zareagovat na signály, že republice něco hrozí. Podle tajných služeb tomu ale zatím nic nenasvědčuje.
Ministerstvo zahraničí ale vyhodnocuje situaci na zastupitelských úřadech v některých zemích. Rozhodlo se dočasně uzavřít vízový úsek na velvyslanectví v pákistánském Islámábádu.
Přivézt. Živého, či mrtvého
Zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka v Ozvěnách dne připomněl, že americký prezident Obama první informace o místě, kde je Usáma, dostal loni v srpnu. „Podle zatím nepotvrzených zpráv našli Američané v Pákistánu jednoho z nevěrnějších kurýů bin Ládina a začali ho sledovat. A tak se dostali až na stopu samotného Usámy.“
Teroristu našli ve městě Abbottabád, necelých sto kilometrů od pákistánského hlavního města Islamabádu. „Bylo to velmi opevněné místo s vysokými zdmi bez telefonického spojení i bez internetu, zřejmě z bezpečnostních důvodů,“ popsal Pohanky místo smrti Usámy bin Ládina.
„Z toho, co se ví, bylo hlavním rozkazem zřejmě Ládina přivézt – aťuž živého, nebo mrtvého. Když začal klást odpor, neměli vojáci nic riskovat. Zemřel střelou do hlavy,“ připomněl zpravodaj.
Úleva
Jiří Boudník, architekt, který dlouhá léta žil v NY a po útoku 11/9 pomáhal při pátrání v troskách Světového obchodního centra v Ozvěnách dne řekl, že cítí úlevu.
„Je to něco, co nad námi viselo jako Damoklův meč, zvláště pro Newyorčany nebo rodiny těch, kteří zahynuli 11. září. Byl to takový nevyřešený problém,jako když někdo umře a vy nemáte jeho ostatky, nemůžete ho pohřbít. Ta informace uzavírá kapitolu 11. září pro mnoho Newyorčanů, pro pozůstalé.“
„Kdyby to bylo otevřené, tak by to bylo něco, s čím se člověk nedokáže vyrovnat,“ poznamenal Jiří Boudník.
Různorodý arabský svět
Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček v Ozvěnách dne označil reakce tamního světa za stanoviska s mnoha rovinami. „Nesmíme zapomínat, že teroristé hlásící se k Al-Káidě zabili více muslimů, než lidí žijících na Západě.“
Reakce arabských zemí popsal v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
„Za této situace i veřejnost říká, že je dobře, že byl bin Ládin zabit, dodávají ale mnohá ale. Například, že Američané také zabíjejí jejich lidi, “ poznamenal náš zpravodaj s tím, že nechybí ani hlasy, že západní svět za smrt Ládina draze zaplatí.
Zcela rozdílné hodnocení zabití bin Ládina mají dvě palestinská hnutí - umírněný Fatáh a radikální Hamás. Břetislav Tureček připomněl reakci jednoho z vůdců Hamasu Ismáíla Haníji bin, premiér vlády v Gaze, totiž označil Ládina za mučedníka. „Už teď se mezi Palestinci objevují velmi negativní reakce, v podstatě říkají, že jim těmito slovy uškodil.“
Spojené státy zatím neví, jestli měl Usáma bin Ládin podporu uvnitř pákistánských bezpečnostních složek. Tuto možnost prověřují. K dispozici mají i řadu materiálů, které zajistily v domě, kde se nejhledanější terorista světa ukrýval. Novinářům to oznámil poradce Bílého domu pro boj s terorismem John Brennan. K zadržení zároveň uvedl:
„Kdyby nepředstavoval žádnou hrozbu, určitě bychom ho zajali živého. Jednotka na to byla připravena a projednávali jsme to intenzivně i s prezidentem Obamou. Panovaly totiž obavy, že bude klást odpor. A k tomu taky došlo. Došlo k přestřelce, během které byl Usáma bin Ládin zabit.“
Spolupracovník Českého rozhlasu v Káhiře Štěpán Macháček ve Stalo se dnes uvedl, že žádné spontánní reakce - ať už protesty, nebo jásot - v ulicích města nezaznamenal. „Lidé v Egyptě už dnes mají jiné starosti, zvláště po změnách, které nastaly. A na bin Ládina se už pozapomnělo.“
„Setkávám se především s mladými lidmi univerzitního vzdělání, kteří se k terorismu stavějí odmítavě, a Al-Káida podle nich špiní jméno islámu v zahraničí a na Západě,“ připomněl Macháček a připojil i názor mnoha Arabů, podle nichž Američané útoky na WTC a podobně zinscenovali a že konstrukce kolem bin Ládina je produktem americké politiky.