Američané vnímají smrt bin Ládina jako odvetu za 11. září
Američané oslavili zabití vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina v ulicích. Tisíce lidí se sešly před Bílým domem ve Washingtonu a také na Ground Zero v New Yorku, kde stávaly budovy obchodního centra, zničené při teroristických útocích z 11. září 2001.
Podle zpravodaje Českého rozhlasu v USA Víta Pohanky vnímá většina Američanů bin Ládinovu smrt právě jako odvetu za 11. září: „Žádné průzkumy zatím nejsou k dispozici, vše ale nasvědčuje tomu, že běžní Američané to chápou jako určitou satisfakci za útoky z 11. září.“
Pro prezidenta Baracka Obamu je to nesporný politický úspěch. Operace se připravovala celé měsíce, prezident ji musel postupně schvalovat a nesl za ni konečnou zodpovědnost.
„Znamenalo to pro něj i politické riziko. Operace byla riskantní, hluboko na pákistánském území, vše mohlo skončit fiaskem,“ řekl Pohanka a připomněl podobnou akci v roce 1979, kdy tehdejší prezident Jimmy Carter schválil akci, při které se měla v Teheránu osvobodit rukojmí, držená íránskými radikály.
„Skončilo to špatně a pro Cartera to mělo velmi nepříznivé politické dopady. Nepovedená akce určitě přispěla k tomu, že prohrál další volby,“ konstatoval Vít Pohanka.
Nejhledanějšího teroristu světa zabil tým amerických speciálních sil v domě ve městě Abbottabád, necelých sto kilometrů od pákistánského hlavního města Islamabádu. Tělo Usámy bin Ládina Američané pohřbili v moři. Obávali se, že by se jeho hrob mohl stát poutním místem pro islámské radikály.