Tchaj-wan zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 25 let. ‚Cítila jsem pohyby budovy,‘ popisuje zpravodajka

U východního pobřeží Tchaj-wanu udeřilo silné zemětřesení, které zasáhlo celý ostrov a poničilo řadu budov. Informují o tom tiskové agentury. Tchajwanské úřady hovoří o nejsilnějším zemětřesení za 25 let. Počet obětí stoupl na sedm, informovala agentura Reuters. Přes 700 lidí utrpělo zranění. Japonské úřady po několika hodinách zrušily varování před vlnou tsunami, na jejíž příchod se chystalo pobřeží malých ostrovů na jihu země.

Video Tchaj-pej/Tokio (Aktualizováno: 9:24 3. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Částečně zřícená budova ve městě Chua-lien na východě Tchaj-wanu

Částečně zřícená budova ve městě Chua-lien na východě Tchaj-wanu | Foto: TVBS/AP | Zdroj: Profimedia

Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 7,4 stupně, zatímco japonští seizmologové udávají hodnotu 7,7 stupně a tchajwanští 7,2 stupně.

Epicentrum otřesů se nacházelo 18 kilometrů jihovýchodně od přístavu Chua-lien na východě ostrova, které má asi 100 tisíc obyvatel. Ohnisko zemětřesení, které udeřilo krátce před osmou hodinou ráno (před 2.00 SELČ), leželo v hloubce 35 kilometrů, uvedla agentura AP.

Televizní záběry ukazují, jak se některé budovy ve městě Chua-lien částečně rozpadly či zhroutily. Podle místních médií v nich zůstali uvězněni lidé. Agentura Reuters informovala, že pod troskami zůstává uvězněno nejméně 77 obyvatel.

V metropoli ostrova Tchaj-peji odpadávaly části z některých starších domů i novějších kancelářských budov, píše AP. Lidé v metropoli pociťovali i slabší následné otřesy po nejsilnějším prvním zemětřesení.

„Všechno se velmi silně třáslo. Viděla jsem, že se všechny motorky převrátily. Rychle jsem proto vypnula plyn a elektřinu. A otevřela hlavní dveře,“ popsala pro agenturu Reuters obyvatelka hlavního města.

Tchaj-peji je nyní i reportérka Českého rozhlasu Jana Karasová: „Cítila jsem otřesy, ale bylo to velmi mírné. Cítila jsem pohyby budovy, ve které jsem byla. Viděla jsem, jak se hýbe lustr. S prvními otřesy přišla varovná SMS od místních úřadů.“ Školy v metropoli podle ní okamžitě vyhlásily evakuaci.

Epicentrum bylo na východním pobřeží ostrova, což je hornatá oblast. „Jsou hlášeny i sesuvy půdy a kamenů,“ doplnila Karasová.

Nejméně čtyři oběti

Podle agentury Reuters úřady hovoří o nejméně sedmi obětech otřesů, při kterých se zranilo přes 700 lidí. Záchranáři ale dál prohledávají trosky budov po zemětřesení.

Česká diplomacie nemá informace o žádných Češích zasažených zemětřesením na Tchaj-wanu, v systému Drozd je zaregistrováno 88 českých občanů.

„Nikdo se na naši kancelář na Tchaj-wanu neobrátil v souvislosti se zemětřesením. A nemáme ani žádné zprávy, že by někdo z Čechů měl být mezi poškozenými nebo oběťmi,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Na celém ostrově s 23 miliony obyvatel byla přerušena vlaková doprava, některé jeho části přišly o dodávky elektřiny. Místní jaderné elektrárny jsou podle úřadů mimo ohrožení.

Situace v Japonsku

Nejbližší japonské ostrovy v jižní prefektuře Okinawa již 15 minut po otřesech hlásily příchod vlny tsunami vysoké přibližně 30 centimetrů. Úřady původně vydaly varování před vlnou vysokou až tři metry, později jej však zcela zrušily.

Do odvolání byl přerušen provoz na letišti v okinawském správním středisku Naha. Japonsko žádné oběti ani zásadnější škody nehlásí.

Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že jeho země je připravena Tchaj-wanu poskytnout veškerou pomoc.

Tektonicky aktivní oblast je častým dějištěm ničivých otřesů. Podle tchajwanských seizmologů je středeční zemětřesení nejsilnějším od roku 1999, kdy si otřesy o síle 7,6 stupně vyžádaly více než 2400 obětí. V únoru 2018 zemřelo při zemětřesení na východním pobřeží Tchaj-wanu 15 lidí a nejméně 280 osob bylo zraněno, včetně dvou občanů České republiky.

Japonsko zasáhlo poslední velké zemětřesení začátkem letošního roku. Živel o síle 7,6 stupně zabil přes 200 lidí a způsobil metrovou vlnu tsunami a sesuvy půdy.

Jiří Kordík, jas, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme