Světový tisk o útocích v Londýně

Světové deníky skloňují jedno jméno: Al-Káida. Tato teroristická organizace se totiž podepsala pod včerejšími bombovými útoky v Londýně, při nichž podle posledních údajů zahynulo nejméně 37 lidí, na sedm stovek jich bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Den teroru", "Nejhorší útok od druhé světové války", "Terorismus udeřil v Evropě", takové jsou titulky světových deníků.

Londýn měl slavit vítězství v boji o olympijské pořadatelství, namísto toho zažívá peklo, píše například britský The Economist. Útoky byly načasovány tak, aby se shodovaly s konáním summitu G8. To, že se teroristům podařilo zhatit i olympijskou oslavu, je může těšit jako jakási nadstandardní satisfakce. Británie patří k americkým spojencům, v Iráku je 8 a půl tisíce britských vojáků. Hrozba teroristického útoku byla tedy velice pravděpodobná, pokračuje list. Ovšem je rozdíl, když se o útoku jen hovoří, nebo když se stane realitou. Pak všechny jistoty a bezpečnostní opatření mizí, a z obyčejného života se stane peklo. Nepřítel totiž může být všude, píše britský The Economist.

Teroristé Al-Káidy svůj útok výborně načasovali, píše se smutnou nadsázkou saudskoarabský list Arab News. Stovky policistů se z Londýna přesunuly do Skotska, aby hlídali bezpečnost summitu "G8" a Londýňané byli ještě v opojení ze zisku pořadatelství Olympijských her. Pouhou minutu před prvním útokem hovořil londýnský šéf policie v rádiu BBC o mohutných bezpečnostních opatřeních, které Londýn ochrání v průběhu olympiády.

Možná ho poslouchal i některý z teroristů, který se podílel na včerejším atentátu, a pobaveně se usmíval. Stejně jako při loňském útoku v Madridu to vypadá, že teroristům pomáhali místní muslimové, upozorňuje dále list. Británie má největší koncentraci bezpečnostních kamer na světě a teroristické špičky jsou v hledáčku tajných služeb. Přesto se útok podařilo provést, konstatuje saudskoarabský list Arab News.

Ve vzkazu, ve kterém se Al-Káida označila za strůjce atentátů, byly označeny ještě další dvě země, které budou dalším cílem teroristů: Dánsko a Itálie. Dánská média nyní spekulují, do jaké míry byla hrozba míněna vážně. Dánsko má v současné době v irácké Basře zhruba 500 vojáků a 50 jich slouží v Afghánistánu, píše dánský list Copenhagen Post. Kodaňská policie nyní přijímá speciální opatření, které mají zabránit útokům v hromadných dopravních prostředcích. Nikdo však neví, zda, případně kdy útok přijde. A zda teroristé chtějí zaútočit na dánské obyvatele nebo na jednotky ve vojenských misích, dodává dánský Copenhagen Post.

Londýnské tragédii věnují mimořádnou pozornost i polské listy. Polsko se jako významný evropský spojenec Ameriky v Iráku obává, že se může stát terčem dalšího úderu teroristů. Více o reakcích polského tisku náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

List Rzeczpospolita se zamýšlí nad souvislostí mezi příčinami teroristických aktů a tzv. našimi hodnotami. Píše, že riziko útoků je možné snížit za pomoci profesionálních systémů ochrany, ale to není všechno. Politici se předhánějí v projevech odhodlanosti obránit náš svět a naše hodnoty. V březnu minulého roku ale Španělé podlehli vydírání teroristů a zvolili si ty strany, které garantovaly politiku, jakou teroristé požadovali, připomíná Rzeczpospolita a pokračuje:

Odhodlání evropských společností není tak jisté, protože Evropa prožívá krizi hodnot. Jisté je jedině to, že Evropané chtějí za každou cenu zachovat svůj blahobyt a mít svatý klid. Terorismus je sice plodem fanatického šílenství, ale vyrůstá z reálného problému: z rostoucího odcizení mezi chudou částí světa, mající pocit pokoření, a tou, které se vede dobře a která má malé sklony k solidaritě. "Naše hodnoty" příliš často znamenají "náš blahobyt" a "naše výhody". S takovým přístupem je ale těžké postavit se čelem k příčinám a následkům teroristické nemoci. Musíme najít dost sil a víry, abychom na tuto výzvu dokázali odpovědět, napsala dnešní Rzeczpospolita.

Teroristické útoky samozřejmě ovlivnily také jednání osmi nejbohatších států světa, skupiny G8, ve Skotsku. Včerejší útoky zcela převážily nad běžnou agendou summitu, píše severoamerický USA Today. Světoví vůdci (jindy ostře rozdělení kvůli iráckému konfliktu) se postavili na podporu britského premiéra Tonyho Blaira. Namísto jednání o pomoci Africe tak zazněla známá hesla o nutnosti boje s terorismem.

Také deklarace o klimatických změnách a globální ekonomice musela být přesunuta na pátek. Předchozí jednání však naznačila, že dosažení dohody o opatření proti globálnímu oteplování nebude snadné. Americký prezident Bush ani britský premiér Blair se ve svých názorech nedokázali shodnout. Deklarace proto nebude obsahovat žádné konkrétní cíle a bude prakticky bezcenná, uzavírá USA Today. Al-Káida se včera podepsala také pod dalším násilným činem vraždou uneseného egyptského velvyslance v Iráku Ihába Šárifa. Únos i vraždu provedla skupina abú Zarkávího, vůdce irácké větve Al-Káidy. Video z vraždy teroristé zveřejnili na internetu. "Je to velký zločin", píše deník The Middle East Times, vycházející v Egyptě. Diplomaté požívají zvláštní imunity podle mezinárodního práva, vražda Ihába Šárifa tyto dohody porušila.

pok Al-Káida útočí na další vrcholné představitele cizích států, minulý týden museli rebelským útokům čelit ruští, bahrajnští a pákistánští diplomaté. Teroristé se bohužel infiltrovali i do iráckých policejních složek osm policejních důstojníků a další policisté byli zatčeni a obviněni z přípravy atentátu na ministerstvu vnitra. Všichni se hlásili k Al-Káidě a k jejímu iráckému vůdci, Jordánci Zarkávímu. Američané vypsali na Zarkávího hlavu odměnu 25 miliónů dolarů, zatím jsou v honu neúspěšní, konstatují The Middle East Times.

Zuzana Boleslavová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme