Světová válka se stává konkrétní hrozbou, varuje papež. Vyzývá k jednání s ‚nepohodlnými protějšky‘
Světová válka se podle papeže Františka stává konkrétní hrozbou, kterou mohou odvrátit jen diplomatická jednání vedená i s nepohodlnými protějšky. Hlava katolické církve to ve čtvrtek řekla v proslovu před diplomatickým sborem akreditovaným ve Vatikánu. Papež vyjmenoval mnohé konflikty a krize, kterým lidstvo v současné době čelí.
Mezi momenty, které ukazují na rozkoly ve společnostech, zmínil loňský atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Za projev úcty k Vatikánu označil mimo jiné dohodu s Českou republikou podepsanou loni v Praze.
Papež ve svém proslovu poukázal na mnohé mezinárodní konflikty i porušování mezinárodního práva.
„Před stále konkrétnější hrozbou světové války je úlohou diplomacie usnadnit dialog se všemi včetně protistran, které jsou považované za nejnepohodlnější či se kterými by nebylo považované legitimní jednat,“ řekl papež, který vyzval k diplomacii naděje.
Uvnitř států se pak prohlubují podle hlavy katolické církve názorové střety. „Stojíme před čím dál více polarizovanějšími společnostmi, ve kterých se uhnízdil obecný pocit strachu a nedůvěry v budoucnost,“ uvedl papež.
Romancov: Třetí světová válka? Ještě ten pocit nemám. Ale už jsme zaspali, co se dalo
Číst článek
Ohrožena je tak stabilita států a národů. „Tragickým příkladem jsou atentáty na předsedu vlády Slovenské republiky (Roberta Fica) a zvoleného prezidenta Spojených států (Donalda Trumpa),“ uvedl papež.
Papež také poukázal na ústrky a diskriminaci, kterým podle něj čelí křesťané ve více místech na světě, a kritizoval snahy zařadit právo na potrat mezi lidská práva. Vyzval také k efektivnější pomoci chudším zemím při ekologickém přechodu a odmítl ničení přírody.
„Zdá se, že se příroda čím dál více bouří proti lidským činům skrze extrémní projevy své síly,“ řekl ohledně přírodních katastrof na francouzském ostrově Mayotte či říjnových záplav ve Španělsku. Papež již dříve vyzýval k větší ochraně klimatu a přírody a větší solidaritě s chudými zeměmi, které tíží mezinárodní dluh.