Švédsko učinilo důležité kroky ke splnění požadavků Turecka, uvedl šéf NATO Stoltenberg

Švédsko učinilo důležité kroky, aby splnilo požadavky Turecka, kterými Ankara podmiňuje souhlas se vstupem této severské země do NATO. Novinářům to při své návštěvě Švédska v pondělí řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, kterého citovala agentura Reuters.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf aliance Jens Stoltenberg uvedl, že Rusko nepřestalo s plány napadení Ukrajiny

Šéf aliance Jens Stoltenberg uvedl, že Rusko nepřestalo s plány napadení Ukrajiny | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Vítám, že Švédsko už začalo měnit své protiteroristické zákony a zajistí, že právní rámec pro vývoz zbraní bude odrážet jeho budoucí status člena NATO s novými závazky vůči spojencům,“ řekl Stoltenberg na tiskové konferenci se švédskou premiérskou Magdalenou Anderssonovou. „To jsou dva důležité kroky týkající se obav, které vyjádřilo Turecko,“ dodal Stoltenberg.

V Severodoněcku zůstává 15 tisíc civilistů, humanitární pomoc se ale do města nedostane

Číst článek

Anderssonová řekla, že Švédsko změnilo své protiteroristické zákony a nyní se zabývá jejich ještě dalším zpřísněním. „Od prvního července budeme mít ještě přísnější zákony, pokud jde o boj proti terorismu. Není tedy pochyb o tom, jak silně Švédsko vnímá terorismus, a že jsme ochotni přispět k boji proti němu,“ uvedla Anderssonová.

Dosud tradičně neutrální Švédsko a Finsko podaly přihlášku do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, kterou na konci února nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Se vstupem nových zemí musejí aktuální členové souhlasit jednomyslně. Řada států aliance včetně Česka slíbila oběma severoevropským zemím podporu při rozhovorech o přijetí.

Proti rozšíření se ale postavil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle něhož Finsko a Švédsko podporují skupiny, které Ankara považuje za teroristické. Jedná se například o Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara žádá, aby švédské a finské úřady zastavily financování těchto organizací na svém území a aby zrušily omezení vývozu zbraní do Turecka.

Stoltenberg v neděli řekl, že turecké námitky jsou legitimní a je nutné je brát vážně. Podle něj je Turecko zemí NATO, která na svém území zažila největší počet teroristických útoků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme