Evakuaci ze Súdánu přerušil výbuch v hlavním městě. Na odlet čekají ještě tři Češi
Boji zmítaný Súdán opouštějí lidé ze Španělska, Itálie a Řecka. Evakuaci svých občanů zahájilo v neděli i Turecko, které ji však kvůli výbuchu v súdánském hlavním městě Chartúmu nedokončilo. Na odlet ještě čekají tři občané Česka. Dva Čechy již v pondělí přivezl ze Súdánu německý evakuační letoun. V zemi spolu už přes týden bojují dvě frakce armády.
Turecko mělo v Súdánu zhruba 1000 svých občanů, s jejichž evakuací začalo v neděli, píšou turecká média. Podle agentury AFP byla evakuace v severní části Chartúmu „odložena do dalšího oznámení“ kvůli výbuchu v okolí shromaždiště.
Dva Češi odletěli ze Súdánu německým speciálem, oznámil Lipavský. O návratu dalších tří se jedná
Číst článek
Na tureckém evakuačním seznamu jsou také dva čeští občané, kteří se nachází na jihu země v Nyale, uvedlo v pondělí české ministerstvo zahraničí.
Třetí český občan je v Chartúmu a ministerstvo mu předává informace o chystaných evakuačních letech dalších států EU. Vzhledem k tomu, že má v Súdánu příbuzné, je možné, že se nakonec rozhodne v zemi zůstat. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom dostali do bezpečí i ostatní naše spoluobčany,“ dodal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který bude během dne jednat o situaci v Súdánu se svými protějšky ze zemí EU v Lucemburku.
Letadlem či lodí
Západní země evakuují převážně letecky. Z Chartúmu jsou lety riskantní, protože letiště bylo ještě před několika dny pod útokem. Velice riskantní je přepravit evakuované z domovů v Chartúmu k letadlům a vrtulníkům tak, aby se tyto konvoje nedostaly do střelby.
Spojené státy například využívají svou vojenskou základnu v Džibuti. Německo pak pro evakuaci využilo letiště v jordánském Ammánu.
Druhým způsobem evakuace je cesta po moři z přístavu Port Súdán, což využívají hlavně arabské země. Hlavním organizátorem evakuací je Saúdská Arábie. Problém je, že do Port Súdánu je to z metropole Chartúmu 800 km po velmi špatné silnici, takže je cesta velmi zdlouhavá.
Zranění cizinci
Výstřely, otřásající se podlaha a nedostatek vody. Humanitární pracovnice přináší svědectví ze Súdánu
Číst článek
Jeden Francouz byl údajně zraněn při útoku na evakuační konvoj. Súdánská armáda z toho útoku obvinila polovojenské Jednotky rychlé podpory. Tyto milice zase naopak obvinily armádu s tím, že útok byl veden ze vzduchu a milice žádná letadla nemají. Přičemž francouzské úřady samotné zatím ten údajný útok a zranění svého občana nekomentovaly.
Druhým zraněným je egyptský diplomat, který byl podle egyptského vyjádření zraněn během střelby. Bližší informace ale egyptské úřady nesdělily. Z jejich vyjádření vyplývá, že byl postřelen spíše ještě během služby na ambasádě, nikoliv přímo při evakuaci.
Egypt uvedl, že diplomatičtí pracovníci budou evakuováni až jako poslední z 10 tisíc Egypťanů, které bude potřeba ze Súdánu zachránit.
Bez příměří
Humanitární příměří se zatím dojednat nepodařilo, i když před muslimskými svátky konce ramadánu se ozývaly výzvy, aby strany přestaly bojovat a aby vytvořily humanitární koridory. Nestalo se tak.
Humanitární situace hlavně v Chartúmu je katastrofální. Teploty už přesáhly 40 stupňů a dochází voda i potraviny.
Znesvářené skupiny vedou bývalí spojenci, generálové Abdal Fattáh Burhán, velitel armády, a šéf polovojenských Jednotek rychlé podpory Muhammad Hamdan Dagalo. V říjnu 2021 společně zorganizovali vojenský převrat, jenž zmařil krátký přechod Súdánu k civilní vládě. Od začátku bojů v Súdánu zemřelo nejméně 420 lidí a 3700 jich bylo zraněno, uvedla Světová zdravotnická organizace.