Statisíce Egypťanů požadovaly odchod prezidenta Mursího

Egypt v noci zažil největší protesty od revoluce, která loni svrhla prezidenta Husního Mubáraka. Tentokrát demonstranti žádali odchod jeho demokraticky zvoleného nástupce Muhammada Mursího. Ten minulý týden dekretem výrazně omezil pravomoci justice a posílil svou vlastní roli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt: Protesty proti prezidentovi Mursímu na náměstí Tahrír

Egypt: Protesty proti prezidentovi Mursímu na náměstí Tahrír | Zdroj: Reuters

„Lid chce pád režimu!" skandovalo v Káhiře dvě stě tisíc lidí, podle kterých Mursí ukradl loňskou revoluci a stal tím, co byl i Mubárak - tedy diktátorem.

Mursího postup kromě opozice kritizují také právníci, soudci, ale i novináři. Mursí se pokusil emoce uklidnit prohlášením, že mimořádnou výkonnou moc použije pouze v případě ohrožení státní suverenity. Podle informací agentury Reuters přerušily svoji činnost na protest proti postupu prezidenta Mursího dva soudy vyšší instance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Egyptě přiblížila ve Světě o osmé tamní spolupracovnice ČRo Anna Janků

Podle Reuters zemřel před začátkem demonstrace v Káhiře jeden z účastníků, když se při potyčce s policisty nadýchal slzného plynu. Z jiných zdrojů ale přicházejí informace, že příčinou smrti byl srdeční infarkt.

Na dnešek se chystá další mohutná demonstrace, podle spolupracovnice Českého rozhlasu se v Káhiře už od rána srocují lidé na námětí Tahrír i v ulicích vedoucích k parlamentu, senátu a ministerstvu vnitra.

Mursího tábor včetně jeho mateřského hnutí Muslimské bratrstvo svou demonstraci v Káhiře odvolal, aby nedošlo na otevřenou pouliční válku. Velký pochod ulicemi proti dekretům totiž chystají i studenti káhirské univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty Egypťanů proti prezidentovi Mursímu okomentoval zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„To ale platí jen pro Káhiru. Velmi silné protesty byly minimálně v 15 provinciích. V jednom velkém městě, které je známo textilním průmyslem, došlo k velkým potyčkám mezi Muslimským bratrstvem a protestujícími, což jsou vesměs dělníci. Bylo tam přes 300 zraněných a 116 lidí, kteří byli zraněni kartušemi, a je téměř potvrzeno, že byly od Muslimského bratrstva,“ upozorňuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků.

Mursí tvrdí, že pravomoci justice omezil pouze dočasně a proto, že v ní jsou pořád lidé dosazení za Mubárakovy éry.

Všichni čekají, jak současnou situaci prezident vyřeší. „Za těch pět měsíců téměř každý jeho dekret byl v rozporu s ústavou a ústavní soud je zrušil. Poslední dekret by je vrátil zpět. Mursí si ale tentokrát musí vybrat. Buď zvolí Egypt jako zemi a zachování jednoty egyptského národa, nebo ho rozdělí. A tady je velké nebezpečí, že se Egypt stane druhou Sýrií,“ varuje Anna Janků.

Václav Pešička, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme