USA přemisťují kvůli napětí s Íránem do saúdského království rakety Patriot a jednotku 500 vojáků

Spojené státy vysílají do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích, informovala v sobotu agentura Reuters. Oznámení přichází v době zvýšeného napětí mezi Washingtonem a Teheránem, které umocnil páteční incident, když íránské revoluční gardy zadržely v Hormuzském průlivu britský tanker s 23 lidmi na palubě.

Washington (Aktualizováno: 10:59 20. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulnik armada spojene staty vojak letadlova lod usa americke

Spojené státy vysílají do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích (ilustrační snímek) | Foto: Ahmed Jadallah | Zdroj: Reuters

„Přesun vojsk poskytne dodatečné odstrašení a zajistí schopnost bránit naše ozbrojené síly i zájmy v regionu před sílícím a reálným nebezpečím,“ uvedlo v prohlášení velitelství armády. Krok podle něj schválilo americké ministerstvo obrany.

USA zničily v Hormuzském průlivu íránský dron. Přiblížil se na 900 metrů k vojenské lodi, řekl Trump

Číst článek

Přední činitel Pentagonu agentuře AP sdělil, že na leteckou základnu jižně od saúdské metropole Rijádu už dorazili američtí vojáci spolu se systémem protiletecké obrany Patriot.

Kontingent má připravit podmínky pro rozmístění letadel a 500 vojáků do konce léta. Podle serveru BBC má ze základny operovat letka „neviditelných“ stíhaček F-22.

Poprvé od roku 2003

Pentagon už v červnu oznámil, že vyšle na Blízký východ 1000 vojáků, až dosud však neuvedl, kde budou jednotky rozmístěny.

Pobyt amerických vojsk schválil saúdský král Salmán, uvedla v pátek státní agentura SPA. Země hostila americké jednotky naposledy v roce 2003, kdy se stáhly po konci války v Iráku.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě napjaté. Ačkoli staví na vzájemném nepřátelství už od íránské revoluce v roce 1979, poslední zhoršení vztahů přichází poté, co Washington v květnu oznámil odstoupení od jaderné dohody.

‚Írán sází na Trumpův konec v Bílém domě.‘ Do války se podle experta na Blízký východ nikomu nechce

Číst článek

Následně obnovil vůči Íránu sankce, které citelně doléhají na íránskou ekonomiku a zejména pak na jeho ropný sektor.

Sestřel dronu

Írán minulý měsíc sestřelil nad Hormuzským průlivem americký špionážní bezpilotní letoun. Tvrdil tehdy, že stroj narušil íránský vzdušný prostor, podle Washingtonu byl nad neutrálním územím. Americký prezident poté na poslední chvíli odvolal letecké údery.

Tento čtvrtek zničila americká vojenská loď ve stejné oblasti íránský dron, který se podle tvrzení Washingtonu přiblížil zhruba na 900 metrů k plavidlu.

Napětí se vystupňovalo v pátek, když Írán zadržel v Perském zálivu britský tanker Stena Impero, který podle Teheránu porušil pravidla námořní plavby. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt pohrozil Teheránu „vážnými důsledky“, pokud se rozhodne plavidlo dál zadržovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme