Írán tvrdí, že zajal britský tanker. Revoluční gardy krátce zadržovaly i liberijské plavidlo

Íránské Revoluční gardy v pátek oznámily, že v Hormuzském průlivu zadržely britský ropný tanker. Informovala o tom íránská státní televize Press TV s tím, že plavidlo nerespektovalo „mezinárodní námořní právo“. Informaci potvrdil ministr zahraničí Jeremy Hunt. Írán také krátce zastavil loď plující pod vlajkou Libérie. Po krátkém „varování“ ji ale opět propustil.

Aktualizováno Teherán (Aktualizováno: 11:13 20. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanker Stena Impero na archivním snímku

Tanker Stena Impero na archivním snímku | Zdroj: AP/ČTK

Írán také zadržel tanker, který plul pod liberijskou vlajkou, ale patří britskému majiteli, informovala agentura Reuters. Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že ví i o zprávách o druhém plavidle.

Méně než dvě hodiny po zadržení liberijského tankeru Mesdar ho ale podle serveru The Guardian íránské složky opět propustili.

Podle britského ministra zahraničí Jeremy Hunta jsou mezi posádkami tankerů lidé různých národností, Britové ale ne, informovala agentura Reuters.

Gibraltarský soud prodloužil termín pro zadržení íránského tankeru do 15. srpna

Číst článek

„Jsem velmi znepokojený zadržením dvou plavidel íránskými úřady v Hormuzském průlivu," řekl v pátek večer Hunt. Dodal, že svolává jednání výboru pro krizové situace COBRA, který se poradí, jak zajistit propuštění zadržených plavidel. Jejich zadržení Hunt označil za „nepřijatelné“.

„Je naprosto klíčové, aby byla v oblasti dodržována svoboda námořního pohybu a aby všechny lodě tam mohly volně proplouvat,“ prohlásil britský ministr.

Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu nehodu s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtěl pomoci. Tvrdí to v sobotu íránská polooficiální agentura Fars, která se odvolává na íránského odpovědného činitele.

Ten v souvislosti s incidentem také sdělil, že všech 23 členů posádky je v přístavu Bandar-Abbás, kde musel tanker zastavit. Posádka na palubě podle něj zůstane, dokud neskončí vyšetřování.

Varování?

Írán odmítá, že by loď plující pod liberijskou vlajkou doopravdy zadržel. Agentura Reuters se odvolává na místní armádní složky. Íránský server pak informoval o tom, že armáda plavidlo pouze krátce zastavila a „varovala o nutnosti dodržování enviromentálních opatření“.

I další zahraniční zdroje uvádějí, že tanker pod liberijskou vlajkou se v současné době vzdaluje od Íránů. Komunikace s lodí byla obnovena a všichni členové posádky jsou v pořádku. Společnost také potvrdila, že loď už je volná, ačkoliv byla pozdě odpoledne zastavena íránskou armádou.

Impero Stena

Už dříve některá britská média napsala, že tanker Stena Impero, jenž pluje pod britskou vlajkou a provozuje ho švédská společnost Stena Bulk, se odchýlil od své trasy.

Podle posledních informací se k britskému tankeru přiblížilo „malé plavidlo, které se nijak neidentifikovalo a helikoptéra“.

USA sestřelily v Hormuzském průlivu vlastní dron, tvrdí íránská vláda. Důkazem má být video

Číst článek

Majitel plavidla, které mířilo k Saudské Arábii prohlásil, že se mu nepovedlo loď kontaktovat a že „mířila na sever směrem k Íránu“, píše britská BBC.

Na palubě lodi je 23 členů posádky. Zatím není nahlášeno žádné zranění a majitel lodi je v současné době v kontaktu s britskou vládou.

Dostali jsme zprávy o tom, že tanker Stena Impero působí problémy. Požádali jsme armádní složky, aby tanker eskortovaly k přístavu Bandar Abbas, abychom situaci mohli patřičně prošetřit, citovala Tasnimská tisková agentura místní úřady.

Agentura napojená na Revoluční gardu zároveň napsala, že byl tanker zadržen ze tří důvodů: za vypnutí GPS, vplutí do Hormuzského průlivu výjezdem, spíše než vjezdem a ignorování íránského varování.

Odveta za Gibraltar?

Informace o zadržení britského tankeru přichází v den, kdy gibraltarský nejvyšší soud prodloužil termín pro zadržení íránského ropného tankeru na Gibraltaru až do 15. srpna. Úřady tanker podezřívaly z toho, že veze ropu do Sýrie, což vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí.

Gibraltar propustil zadrženou posádku íránského tankeru, nepadlo proti ní obvinění

Číst článek

Už když byl íránský tanker Grace 1 u Gibraltaru zadržen 4. července, varoval Teherán že jako odpověď zadrží britské tankery.

Americký prezident Donald Trump v pátek večer prohlásil, že Spojené státy budou o situaci s Británií jednat. „Je to už podruhé tento týden, co se Británie stala terčem zvýšené agrese ze strany Íránů,“ prohlásil mluvčí národní bezpečnostní rady USA Garrett Marquis a zdůraznil, že Británie zůstává jedním z nejbližších amerických spojenců.

Trump zároveň prohlásil, že Írán svým jednáním působí samé problémy, a že právě Teherán na své jednání nejvíce doplatí.

USA jako bezpečnostní opatření poslaly ke svým obchodním plavidlům v Hormuzském průlivu ozbrojená letadla, informuje server CNN.

Situaci v současné době s íránským ministrem zahraničí řeší i britský velvyslanec v Teheránu, připomněl Jeremy Hunt. Zároveň prohlásil, že pokud Írán plavidlo nepropustí, budou muset čelit následkům. O vojenské operaci ale zatím nepřemýšlí.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme