Rusové využívají války na Ukrajině k finančním ziskům. Skrze britské firmy perou špinavé peníze
Britská vláda podle agentury Bloomberg podezírá ruské občany, že se pokoušejí zneužít válečné zisky z Ukrajiny. Zakládají fiktivní společnosti, které slouží k praní špinavých peněz. Daří se jim to díky nedostatečné kontrole v britském rejstříku společností. Londýn proto chystá změny.
Velké Británii se podle agentury Bloomberg podařilo odhalit velké množství fiktivních společností, které sloužily k praní špinavých peněz nebo daňovým únikům. Jednatelé těchto firem jsou ruští občané, kteří se snaží využít války na Ukrajině k finančnímu zisku.
Za ukořistěný západní tank miliony. Ruský region slibuje vojákům odměny, nejvíce je za leopardy
Číst článek
Úřadům se podařilo identifikovat jednu společnost, která je registrována na londýnské adrese. V rejstříku je oficiálně uvedena jako vlastník přepravce obilí. Firma měla nelegálně dovážet obilí z Ukrajiny. Zároveň tím porušovala mezinárodní sankce. Loď opakovaně proplouvala Černým mořem.
Všichni současní i bývalí pracovníci společnosti jsou ruskými státními příslušníky a mají adresu bydliště v Rusku. Pracovníci ani společnost nemají v Londýně žádné znatelné aktivity.
Ani další společnosti sídlící na stejné adrese nevykazují žádnou činnost v Británii. V dokumentu vydaném Evropskou unií navíc figuruje zaměstnanec ruského ministerstva vnitra.
Mírná regulace
„Nepochybuji o tom, že britské společnosti založené před několika lety cizími státními příslušníky se nyní podílejí na drancování Ukrajiny,“ řekl agentuře Bloomberg odborník na finanční kriminalitu Oliver Bullough. Špinavé peníze perou skrze účty buď u britských digitálních bank, nebo u zahraničních lídrů.
Rusové využívají mírné regulace ve Velké Británii, která jim umožňuje ukrýt majetek bez větší kontroly. Londýn sice po vpádu na Ukrajinu uvalil rozsáhlé sankce na Rusko, britský finanční systém je ale plný neprůhledných struktur, kvůli kterým je omezení ruských zájmů v zemi stále složité.
Britská vláda se proto rozhodla zpřísnit zákony a potlačit finanční kriminalitu. Návrh zákona o hospodářské kriminalitě a transparentnosti společností byl parlamentu předložen už v září. Hlavním cílem je jednodušší zjištění skutečných majitelů firem a zahájení vyšetřování při podezření z podvodu.