Rajoy pošle Katalánsku žádost o objasnění prohlášení nezávislosti. První krok k aktivaci článku 155, uvedl
Španělský předseda vlády Mariano Rajoy na polední tiskové konferenci oznámil, že pošle katalánskému předsedovi Carlesovi Puigdemontovi formální žádost, ve které by měl objasnit prohlášení nezávislosti. Rajoy přiznal, že se jedná o první krok před aktivací ústavního článku 155. Ten centrální vládě umožní odebrat Katalánsku autonomní kompetence. Pro spuštění článku by musel hlasovat španělský senát.
V Madridu ve středu dopoledne začala mimořádná schůze španělské vlády. Na ní kabinet rozhodne, jaké další kroky s ohledem na dění v Katalánsku podnikne. Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis ve středu označil úterní vyhlášení nezávislosti Katalánska a jeho následné pozastavení za trik. Katalánští separatisté podle něj říkají jednu věc a současně její opak.
Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont ale v úterý předešel obavám z vyhrocení sporu s Madridem, jenž referendum považuje za neústavní, a místo přímého vyhlášení nezávislosti si vzal čas na jednání s centrální vládou.
Vůdce separatistů sice podepsal text deklarace schválený poslanci, ovšem s dovětkem, že než ji skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání. Během této doby hodlá přesvědčit španělského premiéra Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského plebiscitu.
Protesty v Řecku
Prokatalánští anarchisté ve středu „obsadili“ španělskou ambasádu v Řecku a z její střechy shodili letáky propagující nezávislost Katalánska. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na mluvčí ambasády.
Řecká policie zadržela asi devatenáct lidí. „Už jsme zpět uvnitř, protestující už odešli,“ uvedla později ambasáda.
Nelegální referendum
Katalánské úřady uvedly, že hlasování se 1. října zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu.
Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit policejním zásahem.