Španělská vládní levice chce zablokovat loď se zbraněmi. Tvrdí, že místo Česka poputují do Izraele
Španělská levicová aliance Sumar, která je součástí vládní koalice, chce zablokovat v přístavu nákladní loď Borkum, která převáží zbraně z Indie. Vládní uskupení tvrdí, že zbraně na palubě lodi nakonec dostane Izrael. Podle španělského ministerstva dopravy to ale není pravda a vojenský náklad míří do České republiky, napsala ve čtvrtek agentura Europa Press. Loď by měla zakotvit v přístavu na jihu Španělska v příštích několika hodinách.
Podle deníku El País parlamentní klub aliance Sumar, která je menším koaličním partnerem socialistů premiéra Pedra Sáncheze, vyzval státní zastupitelství, aby nechalo loď zablokovat v přístavu. Plavidlo by mělo v příštích hodinách zakotvit v přístavu Cartagena.
Za poslední týden se do Pásma Gazy nedostala žádná humanitární pomoc. Důvodem jsou operace u hranic
Číst článek
Podle politiků uskupení Sumar má na palubě zbraně určené Izraeli, a je tak velmi pravděpodobné, že by tyto zbraně byly použity v bojích v Pásmu Gazy. Sumar označuje válku v Pásmu Gazy, která začala po teroristickém útoku hnutí Hamás z loňského října, za genocidu Palestinců. K zablokování lodi vyzvala úřady i další španělská levicová parlamentní strana Podemos.
Výhrady však odmítlo ministerstvo dopravy. Podle něj zbraně na palubě lodi Borkum v žádném případě nesměřují do Izraele. Jejich cílovou zemí je podle něj Česká republika. Socialistický ministr dopravy Óscar Puente, který označil tvrzení koaličního partnera za falešné, na sociální síti X sdílel dokument španělského ministerstva zahraničí, který to podle něj potvrzuje.
To však nepřesvědčilo stranu Podemos. „Je známo, že Česká republika patří mezi největší prodejce zbraní Izraeli. Je jasné, že se jedná jen o zástěrku a zbraně skončí v Izraeli,“ uvedla strana. Sumar ve svém podání ke státnímu zastupitelství tvrdí, že loď přepravuje rakety, pohonné systémy pro rakety a výbušniny.
Deník El País na svém webu sdílel dokument českého ministerstva obrany, který se dodávky zbraní z Indie podle něj týká. Podle dokumentu zbraně prodává indická firma, náklad nakupuje bulharská firma a jako konečný uživatel je označeno české ministerstvo obrany.
Podle dokumentu se jedná o 80 000 granátů ráže 120 milimetrů a 50 000 granátů ráže 125 milimetrů. Dokument tvrdí, že další vývoz této munice není možný bez souhlasu indických úřadů a že munice bude použita pouze pro „záměry národní bezpečnosti České republiky“.
Podle deníku El País je část nákladu lodi určena muničnímu závodu ve městě Granada, který patří slovenské zbrojařské firmě MSM. Tato firma je pak součástí holdingu Czechoslovak Group českého podnikatele Michala Strnada.