Souhlas s kontrolou nad chemickými zbraněmi je snad krokem k míru, věří syrští civilisté

Syrský konflikt, to není jen střelba, mezinárodní diplomacie a hrozba vojenského útoku, ale i příběhy obyčejných lidí. Přímo v Damašku se o tom přesvědčil i náš zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš. Dnes se totiž v syrské metropoli konal pohřeb tří lidí, které v posvátné Malúle zabili islamističtí bojovníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb. Damašek, Sýrie

Pohřeb. Damašek, Sýrie | Foto: Robert Mikoláš

Ulicemi starého Damašku prochází smuteční průvod. Tisíce mužů a žen se louží se třemi mladíky, které v Malúle zabili islamističtí bojovníci z Fronty Al-Nusrá.

Slzy má v očích většina přítomných, bez ohledu na pohlaví. Smutek se tu střídá s hněvem. Vojáci i civilisté se samopaly v rukou pálí do vzduchu ostošest. Rozhořčení je veliké.

„Viděl jsem vstup do Malúly, když tam zaútočil sebevražedný atentátník. Palestinec narozený v Jordánsku. Neměl se Sýrií nic společného, ani s takzvanou revolucí. Tohle je válka proti křesťanům, kterou Barack Obama podporuje,“ říká jeden z obyvatel Malúly, místa, kde se nachází jeden z nejstarších klášterů na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v ulicích Damašku natáčí zvlášní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Oběti na jejich poslední cestě doprovází i mladí bubeníci. Na jednom z rohů se na chvíli zastaví a ti, co nesou rakve zabalené do syrských vlajek, se s nimi několikrát otočí. Místní tento rituál nazývají „loučení s ulicí". A pak opět následuje střelba.

„Obamo, ty nevíš, co to je svoboda. Nevíš, co je demokracie, a ty nám ji chceš přinést? Měl by ses sám učit, co tyto pojmy znamenají,“ neskrývá rozčilení asi 60letý obyvatel Damašku.

Krátce nato se průvod přiblížil ke kostelu, který má u vchodu ceduli připomínající návštěvu papeže Jana Pavla II. Kněží se modlí za duše zemřelých i za všechny křesťany. A také za mír.

„Doufám, že souhlas naší vlády s tím, aby chemické zbraně v Sýrii mělo pod kontrolou mezinárodní společenství, je krokem směrem k míru,“ věří 18letá Marie.

Robert Mikoláš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme