‚Zastavme je.‘ Slováci opět protestovali proti Ficovi, demonstrovalo se v Bratislavě i dalších městech
Nespokojení obyvatelé Slovenska v úterý znovu vyšli do ulic demonstrovat proti nové vládě. Shromáždění zorganizovala opozice v reakci na návrh kabinetu premiéra Roberta Fica změnit trestní zákoník a také zrušit úřad prokuratury, který se zabývá kauzami z předchozího vládnutí strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Zatímco minulý týden byla demonstrace jen v Bratislavě, tentokrát opozice svolala protesty i do dalších větších měst v zemi.
„Zápas, který začínáme, je zápasem o to, na které straně dějin bude Slovensko stát. Nemůžeme dopustit, abychom zanechali Slovensko na nesprávné straně dějin,“ řekla z pódia u úřadu vlády ve slovenské metropoli bývalá diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová.
Čaputová pohrozila vetem vládní novely o zrušení prokuratury. Fico má ale většinu k přehlasování
Číst článek
Dav už před začátkem protestu křičel „Dost bylo Fica“ nebo „Fico do basy“. Podle některých médií na demonstraci v Bratislavě znovu přišly tisíce lidí; podle listu Denník N byla ve slovenské metropoli účast vyšší než minulý týden. Organizátoři vsadili na heslo „Zastavme je“ a uvedli, že se zaplnila náměstí také v dalších městech.
S projevem v Bratislavě vystoupilo i několik opozičních politiků. „Chtěl nás obelhat. Chtěl to udělat rychle, chtěl ukrást právní stát ještě před Vánocemi, zrušit speciální prokuraturu, snížit tresty za korupci, vzít policistům ochranu,“ řekl o Ficovi šéf nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka.
Protesty organizuje opozice jen necelé dva měsíce od nástupu nynějšího Ficova kabinetu do úřadu. Proti schvalování změn v trestním právu ve zrychleném režimu se už vyslovily Evropská komise, Spojené státy i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Úřad prokuratury
‚Dost bylo Fica.‘ Tisíce lidí protestovaly v Bratislavě proti vládě a chystaným změnám v justici
Číst článek
Fico pak minulý týden řekl, že s koaličními partnery udělá všechno pro schválení příslušných změn do konce letošního roku. Opoziční strany už ale ohlásily, že se pokusí vystoupeními svých poslanců ve sněmovně jednání parlamentu v této záležitosti co nejdéle prodlužovat.
Úřad speciální prokuratury, který funguje na Slovensku od roku 2004 a který chce vláda zrušit už k polovině ledna příštího roku, v minulosti spolupracoval kromě jiného na odhalení a potrestání členů organizovaných kriminálních skupin.
Do hledáčku Fica se úřad dostal v uplynulých třech letech, kdy byl Směr-SD v opozici a kdy policisté spolu s jeho pracovníky vyšetřovali například korupční kauzy z doby předchozího vládnutí Směru-SD. Obvinili v nich celkově několik desítek lidí včetně bývalých vysokých úředníků, policistů, soudců či podnikatelů, z nichž někteří jsou podle tisku blízcí Ficovi a jeho straně, která letos v září vyhrála na Slovensku předčasné parlamentní volby.
Na organizování protestů se nepodílí celá slovenská parlamentní opozice. Progresivní Slovensko, Svoboda a Solidarita (SaS) a křesťanští demokraté nepřizvali ke spolupráci hnutí Slovensko (dříve OLaNO) Igora Matoviče, jehož dřívější spory s SaS vyústily nejen v jeho odchod z funkce premiéra a pak ministra financí, ale také k rozpadu bývalé vládní koalice, což v zemi vyústilo v konání nových voleb.