Nepohodlný Fico. Čaputová by jeho jmenování soudcem odmítla, Šefčovič mu prý kandidaturu rozmluvil
Slováci budou v sobotu volit nástupce Andreje Kisky. Ten před pěti lety stál v boji o prezidentský palác proti Robertu Ficovi a zvítězil. Fico dnes už není premiérem a na prezidenta nekandiduje, přesto se stal jedním z témat těchto voleb. Bývalý mnohonásobný předseda slovenské vlády je stále jednou z nejvýraznějších postav tamní politické scény, a tak mezi standardní otázky na kandidáty přibyla i jedna týkající se vztahu k němu.
Robert Fico stál v čele státu dohromady deset let a je tedy jasné, že každý kandidát k němu má nějaký vztah. A ten vztah zajímá novináře i voliče. Dá se říct, že Robert Fico má na kandidatuře Zuzany Čaputové zásadní podíl, rozhodla se až poté, co viděla silnou společenskou odezvu po vraždě Jána Kuciaka a také dění okolo Ficovy vlády.
Tématem kampaně na Slovensku byl i vztah kandidátů k Robertu Ficovi. Příspěvek Pavlíny Nečáskové
„Moje rozhodnutí kandidovat na post prezidentky velmi úzce souviselo s událostmi, které se staly minulý rok na jaře, ty tragické události, a zejména odezvou veřejnosti, která volá po slušnosti, spravedlnosti a férovosti v zemi. Jsou to témata, na kterých jsem se dlouhé roky profilovala,“ říká Zuzana Čaputová.
Přiznává také, že stála na náměstích a skandovala hesla za slušné Slovensko, ještě předtím, než ji země znala jako kandidátku na prezidentka. Za ní by v prezidentském paláci Fico zelenou na ústavní soud nedostal.
„Robert Fico je spojený s mnohými problematickými kauzami, ke kterým se dodnes nepostavil čelem, proto je v mém vnímání ohrožená jeho nestrannost a nezávislost v pozici soudce ústavního soudu,“ vysvětlila kandidátka.
Konec přátelství kvůli Mečiarovi
Vztah Štefana Harabina k Robertu Ficovi je o dost osobnější – v minulosti byli přátelé. Fico vzal Harabina do své vlády na post ministra spravedlnosti, Harabin o něm zase vyprávěl, že je skvělý právník a byl by ještě lepší soudce.
To se ale změnilo, když tlak veřejnosti proti Harabinovi zesílil ve chvíli, kdy se chtěl vrátit do čela nejvyššího soudu, Fico ho nepodpořil a od té doby ho nepodporuje ani Harabin. Kritizuje ho, a když mluví o tom, že všichni současní politici kradou, myslí tím právě vládu Roberta Fica a jeho SMER. Nemůže mu přijít na jméno ani za to, že se zapojil do rušení sporných Mečiarových amnestií.
Slovenští statistici se připravují na hackery, chtějí zabránit ‚katastrofickému útoku‘
Číst článek
„Tehdy jsem ho považoval za profíka, protože jsem ve vládě byl a viděl jsem, jak jedná. Potom, když předložil projekt na zrušení nezrušitelných amnestií, tak jsem řekl, že to je Ficův právní idiotismus,“ prohlásil na toto téma Harabin.
Společná koupel v Dunaji
Nejvíc ze všech kandidátů se při otázce na Fica a ústavní soud ale potil Maroš Šefčovič. Místopředseda evropské komise má v kandidatuře podporu strany SMER, dostal od ní 100 000 eur a s Ficem objížděl zem a bavil občany.
S Ficem se dlouhodobě přátelí, slavné je jejich video na facebooku, v kterém se spolu koupou v Dunaji. Šefčovic jako jediný nechtěl říct, zda by Fica na nejvyšší justiční orgán v zemi poslal.
Krátce před volbami Šefčovič sdělil, že odpověď na takovou otázku už není potřeba: „Sešel jsem se s panem Ficem, mluvili jsme o této situaci, a i po tomto rozhovoru uznal, že tato otázka rozděluje Slovensko. Proto jednoznačně oznámil, že kandidovat nebude. Čili vám můžu říct, že v nejbližších 12 letech pan Fico kandidovat na post ústavního soudce kandidovat nebude.“
Ten z těchto tří, který vyhraje prezidentské volby, má ale jistotu, že se s Robertem Ficem ještě setká. I v jeho pozici může sehrát nějakou roli – ať už bude kandidovat na ústavního soudce, nebo nebude. Fico se totiž nikdy nevzdává a jeho výroky, tvář nebo činy mnohdy překrývají i kroky nejvyšších ústavních činitelů, mezi které už ale Robert Fico téměř rok nepatří.