Slováci si volí župany a poslance krajů. Jednokolové hlasování zatím provází nízká účast

Slováci vybírají budoucí vedení krajů. Volí poslance krajských zastupitelstev a také lídry krajů, takzvané župany. V posledních volbách získala silnou podporu krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko. Její lídr Marian Kotleba během soboty obhajuje svůj post ve vedení Banskobystrického kraje. Proti jeho znovuzvolení a úspěchu jeho strany vedly kampaň nejen protikandidáti ale i vrcholní politici.

Praha / Bratislava (Aktualizováno: 13:39 4. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Slovensku si volí župany a poslance krajů.

Na Slovensku si volí župany a poslance krajů. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Volební místnosti se otevřely v sedm hodin ráno a zůstanou otevřené až do 22. hodiny. První výsledky by měly tak být známé už v noci ze soboty na neděli.

„Jedná se o velmi nebezpečnou politickou sílu, která nás chce dostat z Evropské unie. Která by nejradši z našeho Slovenska udělala xenofobní stát, kde by lidé neměli rádi lidi jiného vyznání, jiné barvy pleti. Nesmíme dát v těchto župných volbách signál, že by se tímto směrem měla naše zem vydávat,“ prohlásil prezident Andrej Kiska před volbami. 

Podle serveru SME.sk je tento rok nejsledovanějším krajem právě Banskobystrický. Server ale upozorňuje, že zatím je účast nízká, přitom jen v Bratislavě může volit přes 400 tisíc oprávněných voličů.

Předpokládá se, že stejně jako před čtyřmi lety uspějí v přímé volbě hejtmanů zejména kandidáti podporovaní vládními sociálními demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Již dopoledne hlasovali někteří favorité na posty hejtmana, který je Slovensku nazýván i župan, neboť samosprávné kraje nesou neoficiální označení župy.

Kupčení s hlasy

Podle slovenských médií ve dvou krajích policie dříve v tomto týdnu obvinila čtyři osoby za to, že některým kandidátům na poslance krajské samosprávy slibovaly za peníze hlasy romských voličů. Policejní viceprezident Ľubomír Ábel uvedl, že elitní policejní jednotka NAKA vede v souvislosti s podezřením na volební korupci osm trestních řízení. Případy možného kupování hlasů prověřovala slovenská policie i při jiných volbách v minulosti.

Po změně zákona jsou předsedové krajů na Slovensku letos poprvé voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět místo obvyklých čtyř let. Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.

Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun). Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.

rez, pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme