Evropská unie už nepovažuje cestování do Srbska a Černé Hory za bezpečné, vyškrtne je proto ze seznamu

Státy Evropské unie vyškrtnou Srbsko a Černou Horu ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat přes vnější hranice evropského bloku. Podle informací ČTK se na tom v úterý shodli velvyslanci unijních zemí, kteří zúžili na 13 seznam bezpečných států, z nichž je možné přijíždět do EU. Listina, na níž figurují některé asijské či africké státy, je pouze doporučením. Česko již zařadilo zmíněné balkánské země mezi rizikové v pondělí.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto)

Hlavním kritériem pro umístění na "zelený seznam" je, aby počet nových případů covidu-19 nepřekračoval průměr EU. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zástupci unijních zemí v úterý poprvé aktualizovali seznam přijatý před dvěma týdny, na němž vedle Austrálie, Kanady, Japonska, Koreje či Maroka figurovaly dva balkánské státy. Na návrh předsednického Německa podpořený většinou ostatních států budou Srbsko a Černá Hora z listiny odstraněny.

Několik Čechů se při zahraniční dovolené nakazilo koronavirem. ‚Jsou to jednotky případů,‘ řekl Vojtěch

Číst článek

Evropská unie uzavřela své vnější hranice v březnu, kdy se v unijních zemích začala rychle šířit koronavirová nákaza. V té době také začaly kontroly na vnitřních hranicích mezi unijními státy, které v červnu členské země až na výjimky postupně zrušily. Evropská komise jim zároveň doporučila, aby od začátku července začaly postupně povolovat vstup i lidem z mimounijních zemí v závislosti na vývoji nákazy.

Hlavním kritériem pro umístění na „zelený seznam“ je, aby počet nových případů covidu-19 nepřekračoval průměr Evropské unie. Oba balkánské státy v posledních dnech hlásily výrazný nárůst případů, kvůli čemuž například Češi potřebují od pondělka při návratu z nich negativní test nebo musí do dvoutýdenní karantény. Roli při posuzování států hraje také dlouhodobý vývoj nákazy nebo to, jak konkrétní země přistupují k testování a zda poskytují spolehlivé informace.

Aktualizace po dvou týdnech

Na unijním seznamu tak zůstane vedle pěti zmíněných zemí ještě Alžírsko, Gruzie, Nový Zéland, Rwanda, Thajsko, Tunisko a Uruguay. Čína na seznamu figuruje s podmínkou, že recipročně umožní vstup obyvatelům zemí EU. To však podle evropských diplomatů Peking nemá v úmyslu, takže Číňanům budou de facto i nadále cesty do unijních zemí zapovězeny. Debata se v úterý podle diplomatických zdrojů ČTK vedla také o další zúžení seznamu o Alžírsko a Maroko, tento návrh však potřebnou podporu nezískal.

Ministerstvo označilo Srbsko a Černou Horu za rizikové země. Po návratu je povinný test či karanténa

Číst článek

Další aktualizaci seznamu má EU v plánu za dva týdny.

Některé členské státy přitom berou listinu pouze orientačně a uplatňují vlastní pravidla. Česko umožňuje bezproblémový vstup lidem ze šesti zemí ze seznamu, například Belgie či Maďarsko jej pak odmítly jako celek.

Chorvatsko, které je jednou ze zemí stavících značnou část své ekonomiky na cestovním ruchu, na druhé straně podle časopisu Forbes minulý týden povolilo vstup Američanům a obyvatelům dalších zemí, které nejsou na unijním seznamu. Podmínkou je negativní test na covid-19. Řecko zase již na svá letiště začalo například Číňany vpouštět od poloviny června.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme