‚To se ve válce stává,‘ nestačí. Austrálie chce vyvození zodpovědnosti za smrt humanitárních pracovníků

Austrálie není spokojená s izraelským vysvětlením ohledně úmrtí sedmi humanitárních pracovníků při pondělním izraelském zásahu konvoje rozvážejícího potraviny v Pásmu Gazy. K přijetí konkrétních opatření na ochranu humanitárních pracovníků ve čtvrtek při telefonickém jednání Izrael vyzval americký ministr obrany Lloyd Austin, napsala agentura Reuters.

Canberra/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budovy v Gaze leží v troskách uprostřed probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a palestinskou islamistickou skupinou Hamás, pohled z Izraele

Útok na pracovníky WCK obnovil kritiku postupu izraelské armády. Vozidlo, ve kterém cestovala i Australanka Zomi Frankcomová, bylo jasně označené jako vozidlo humanitární pomoci | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Izrael v úterý uvedl, že omylem zabil pracovníky charitativní organizace World Central Kitchen (WCK), což vyvolalo rozsáhlou kritiku ze strany Spojených států a dalších spojenců.

Při útoku na konvoj organizace zahynuli občané Austrálie, Británie a Polska, a také Palestinec a člověk s občanstvím Spojených států a Kanady.

Biden ostře kritizoval zásah konvoje v Gaze. ‚Nemělo se to stát,‘ přiznal závažnou chybu Izrael

Číst článek

„Potřebujeme vyvodit odpovědnost za to, jak k tomu došlo – učiněná prohlášení, včetně toho, že jde jen o důsledek války, nejsou dostatečná,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci v Sydney australský premiér Anthony Albanese.

Zřejmě tím odkazoval na vyjádření svého izraelského protějšku Benjamina Netanjahua, který v úterním prohlášení incident označil za neúmyslný tragický případ“ a dodal, že to se ve válce stává.

Albanese v čtvrtek uvedl, že vozidlo, ve kterém cestovala i Australanka Zomi Frankcomová, bylo jasně označené jako vozidlo humanitární pomoci a nemělo se tak vůbec ocitnout v ohrožení. Už ve středu při telefonátu s Netanjahuem vyzval izraelskou vládu, aby zásah objasnila, a označil ho za nepřijatelný.

Australský premiér ve čtvrtek také znovu vyzval k okamžitému a trvalému příměří a ke zvýšení humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy.

Izrael se přiznal k útoku na humanitární pracovníky. Vojáci si mysleli, že s nimi jede i příslušník Hamásu

Číst článek

Další kritiku si ve čtvrtek Izrael vyslechl od Washingtonu, a to při telefonátu Austina s izraelským ministrem obrany Joavem Galantem.

Ministr Austin vyjádřil své rozhořčení nad izraelským úderem na konvoj humanitární pomoci World Central Kitchen, při kterém zahynulo sedm humanitárních pracovníků, včetně jednoho amerického občana,“ uvedl podle Reuters v prohlášení Pentagon.

Austin rovněž Galantovi sdělil, aby provedl rychlé a transparentní“ vyšetřování, veřejně se podělil o jeho závěry a vyvodil z toho odpovědnost, uvedl Pentagon. Americký ministr obrany zároveň Izrael vyzval, aby lépe před útoky izraelské armády chránil palestinské civilisty.

Útok na pracovníky WCK obnovil kritiku postupu izraelské armády v téměř půl roku trvající válce v Pásmu Gazy, která je reakcí na loňský teroristický útok hnutí Hamás na izraelské území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme