Ochránci lidských práv chtějí navštívit zatčené saúdské disidenty. ‚Arabské království je mučí,‘ tvrdí

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch v pátek požádali Saúdskou Arábii, aby umožnila nezávislým pozorovatelům navštívit zatčené disidenty. Podle listopadového prohlášení této organizace jsou kritici režimu ve vězení mučeni. Saúdskoarabské úřady od května pozatýkaly téměř 20 lidí, kteří se angažovali v kauzách ochrany lidských práv.

Rijád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie

Muhammad bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie | Foto: Hamad I Mohammed | Zdroj: Reuters

Rijád v listopadu označil zprávy o mučení, které kromě Human Rights Watch (HRW) zveřejnila také organizace Amnesty International, za nepodložené. HRW tehdy ve svém materiálu hovořila o třech ženách, které byly údajně vystaveny mučení a sexuálnímu obtěžování. V pátečním prohlášení Human Rights Watch tvrdí, že dostala novou informaci o mučení další ze zadržených žen.

Organizace také poukázala na to, že Rijád lhal o vraždě novináře Džamála Chášukdžího. „Neustálé lži Saúdské Arábie ohledně zapojení vysoce postavených činovníků ve vraždě Džamála Chášukdžího znamenají, že pouhé popření mučení těchto aktivistek vládou není ani zdaleka dostatečné,“ uvedl Michael Page z HRW, zástupce ředitele pro Blízký východ. „Dokud nebudou schopni nezávislí pozorovatelé potvrdit dobrý stav těchto žen, musíme se domnívat, že s nimi saúdské úřady zacházely s nevyslovitelnou krutostí,“ dodal.

Smrt Chášukdžího

Chášukdží, kritik nejvyšších členů vedení v Saúdské Arábii, byl v říjnu zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu. Případ není dodnes zcela vyjasněn, protože se nenašlo tělo a neví se, kdo dal k vraždě příkaz. Rijád popírá obvinění, že to byl korunní princ Mohamed bin Salmán.

Skupina senátorů USA: Nemáme pochybnosti o tom, že saúdský korunní princ nařídil vraždu Chášukdžího

Číst článek

Režim nechal od května zatknout nejméně deset žen a sedm mužů a obvinil je z vlastizrady a snahy narušit stabilitu země. Stalo se to krátce předtím, než Saúdská Arábie umožnila ženám řídit automobily.

Chášukdží, který byl kritikem korunního prince, ve svých článcích poukazoval na to, že režim sice provádí reformy, avšak netoleruje žádnou formu dialogu. Poslední rok před smrtí žil novinář v USA.

Amnesty International uvádí, že někteří ze zadržených byli sice propuštěni, ale část jich je stále ve vazbě. Za mřížemi je podle ní stále devětadvacetiletá Ludžajn Haslúlová i penzionovaná profesorka Azíza Júsifová. Nebyla proti nim vznesena obvinění a ženy nemají kontakt s právníkem.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme