Ruský nacionalistický poslanec Žirinovskij údajně zatajuje svůj majetek

Kam zmizela manželka ruského poslance Vladimira Žirinovského nebo kdo ze zákonodárců vlastní nejexotičtější nemovitost. I takové otázky řeší ruský tisk v souvislosti s letošními majetkovými přiznáními ruských politiků a úředníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ultranacionalistický poslanec Vladimir Žirinovskij diskutuje na zasedání dolní komory ruského parlamentu

Ultranacionalistický poslanec Vladimir Žirinovskij diskutuje na zasedání dolní komory ruského parlamentu | Zdroj: ČTK

Největší pozornost přitahuje právě poslanec nacionalistické LDPR Žirinovskij, který ve svém přiznání neuvedl majetek své manželky.

To ihned vzbudilo podezření některých ruských médií. Mají totiž za to, že poslanci na rodinné příslušníky často přepisují případný nelegálně nabytý majetek. Jak podotýkají komentátoři, vyrojila se také řada rozvodů.

Žirinovskij sám tvrdí, že ho s manželkou pojí pouze církevní svatba, a tím pádem se prý úřední povinnost deklarovat příjmy na jeho manželku nevztahuje. S tím mnozí komentátoři nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O majetkových přiznáních ruských politiků mluvila v Odpoledním Radiožurnálu moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Velkou pozornost budí také fakt, že finančně nejlépe jsou na tom poslanci vládní prokremelské strany Jednotné Rusko. Vůbec nejbohatším poslancem je zákonodárce této strany Grigorij Anikejev s příjmem kolem 700 milionů korun ročně.

Jde také o člověka číslo dva na seznamu nejbohatších ruských politiků podle časopisu Forbes. Vedle nejrůznějších pozemků, budov a staveb vlastní i majetek v podobě kanalizačních, elektrických a plynových sítí.

Mnozí ruští zákonodárci se v minulosti stali terčem podezření z korupce. Řada komentátorů podotýká, že v Rusku je samotné místo v parlamentu, ať už v horní nebo dolní komoře, vnímáno jako výtah k majetku.

Přestože existují zákony o střetu zájmu a prezident Vladimir Putin mluví například o zpřísnění podmínek pro vlastnictví nemovitostí v zahraničí, mnozí poslanci se svého jmění zjevně vzdávat nechtějí, což rozněcuje kritiku veřejnosti.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme