Rusko ze Sýrie odveze asi dvě stovky svých občanů. Dál vystupuje proti možnému zásahu

Proti možné vojenské intervenci v Sýrii dál vystupují spojenci režimu tamního prezidenta Bašára Asada Rusko, Írán a Čína. Zdá se však, že Rusko už s útokem počítá. Moskva do Sýrie vyslala letoun s humanitární pomocí. Ten má na zpáteční cestě přivézt bezmála 200 ruských občanů. O útoku uvažují Spojené státy. Ty mají podle šéfa americké diplomacie Johna Kerryho důkazy o užití chemických zbraní v Sýrii. Kvůli možné intervenci se mimořádně sejde i britský parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

Moskva preferuje politické řešení syrské krize. „Silová akce nezastaví občanskou válku, ale naopak povede k ještě vyššímu počtu obětí, prosím proto zahraniční kolegy poslance, aby se nad tím vážně zamysleli a přiměli své vlády, aby nepodnikaly nepromyšlené akce,“ vyzval předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin.

Moskvu pobouřilo také odložení schůzky amerických a ruských diplomatů v Haagu, kde měli zítra jednat o přípravách mírové konference. „Rozhodnutí odložit schůzku v její předvečer jsme přijali s krajním zklamáním,“ prohlásil představitel ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvili profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igor Lukeš a bývalý náčelník Generálního štábu české armády Jiří Šedivý

Ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval před zásahem v Sýrii bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. Zatím však odmítl upřesnit, jaká bude ruská reakce v případě, že k němu dojde.

Zatím podle zpráv z ruského ministerstva obrany nedochází k žádnému posílení vojenské přítomnosti Ruska ve Středozemním moři, byť jsou prý lodě v dostatečné bojové připravenosti k řešení nenadálých událostí.

Rusko má v syrském Tartu malou základnu. Ta spadá pod čenomořskou flotilu, která je takříkajíc „za rohem“ a může být kdykoli nasazena. Moskva však s touto možností, zdá se, nepočítá.

Spojenci jsou připraveni k útoku v Sýrii. O chystané operaci už informovali syrskou opozici

Číst článek

V to, že by Rusko mohlo zabránit případnému útoku nevěří ani profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igor Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty pořadu Stalo se dnes byli zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka, zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín a publicista Jan Petránek

„Mám pocit, že na názor Moskvy v tomhle případě nebude brán žádný ohled,“ poznamenal Lukeš, podle nějž Lavrovovým dnešním slovům o tom, že se USA snaží vytvořit situaci, kdy bude útok na Sýrii nevyhnutelný a mimo rámec OSN, nikdo nevěnoval pozornost.

Lukeš zpochybnil i důvod k útoku, jímž se západní mocnosti zaštiťují. Podle jeho osobního názoru není vůbec vyloučené, že chemické zbraně použil někdo, kdo si přál zásah zvnějšku.

„Viděli jsme to například v devadesátých letech několikrát – v Bosně a Herzegovině a potom v roce 1999, kdy v Rusku došlo k pumovým atentátům na činžovní domy, Putin z nich okamžitě obvinil Čečence a zahájil mohutnou ofenzivu, byť se téměř okamžitě ukázalo, že původcem byla s největší pravděpodobností ruská služba FSB,“ dodal Lukeš.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme