Už žádná zahraniční vína ruským úředníkům. Vláda chce zákazem podpořit domácí vinaře
Ruská vláda od pondělí zakázala nákup zahraničních vín pro státní potřeby. Na oficiálních oslavách, recepcích a banketech se budou pít pouze ruská vína. Vládní vyhláška se týká všech státních i místních veřejných zakázek.
Na vernisáži hlavní soutěžního výstavy současného ruského umění Inovace v Nižním Novgorodu předběhli dobu. Hosté si tu přiťukávají výhradně suchým šumivým vínem z jižního Ruska, kde vládně téměř subtropické klima a vinné révě se tam odnepaměti velmi dobře daří. Nyní už podávání ruských vín nebude jen vlasteneckou, ale i vládním nařízením danou povinností.
Vinařům zachraňují úrodu parafinové svíce, v mrazivých nocích zvýší teplotu u rév až o tři stupně
Číst článek
Zákaz nákupu zahraničních vín se týká i sektů, dezertních i ovocných vín. Toto opatření má podle ruské vlády podpořit domácí vinaře, jejichž produkce se snižuje. Loni podle statistického úřadu sklidili 530 tisíc tun vinné révy, což je o 50 tisíc tun méně než v roce 2017.
Nové vinohrady
Ruští úředníci a politici si oblíbili révové nápoje nejen z vinařských velmocí, jako jsou Itálie, Francie nebo Španělsko, ale i z Česka nebo Nového Zélandu, uvedlo ruské ministerstvo zemědělství, které upozornilo, že ruská vína jsou přinejmenším stejně kvalitní jako ta dovezená.
Vláda proto podporuje zakládání vinohradů – loni jich přibylo pět tisíc hektarů a letos to má být šest a půl tisíce. To má mimo jiné nahradit výpadek, který způsobí omezení dovozu vín z jedné z nejstarších vinařských oblastí na světě – z Gruzie. Po vlně protiruských protestů totiž Úřad na ochranu spotřebitele zjistil, že kvalita dovážených gruzínských vín prudce poklesla.