Prokázaly brilantní vlastnosti, řekl Šojgu o raketách Kinžal. Rusko je na Ukrajině použilo třikrát
Rusko použilo během invaze na Ukrajině třikrát hypersonické rakety Kinžal. V ruské státní televizi to v neděli řekl ministr obrany Sergej Šojgu, který podle agentury Reuters dále prohlásil, že ruské hypersonické střely se při zasahování důležitých cílů ve všech případech osvědčily.
„Během zvláštní vojenské operace jsme je nasadili třikrát. A třikrát prokázaly brilantní vlastnosti,“ řekl Šojgu na stanici Rossija 1, přičemž použil oficiální termín, kterým Moskva označuje svou vojenskou invazi. „Ve skutečnosti nikdo jiný takovou raketu nemá (...) Není možné ji odhalit nebo zachytit,“ pokračoval Šojgu podle agentury TASS.
Kinžal není typická hypersonická střela. Je to ale zbraň, která si zaslouží pozornost, hodnotí expert
Číst článek
Střely Kinžal jsou součástí řady nových hypersonických zbraní, které ruský prezident Vladimir Putin představil v roce 2018, kdy zároveň řekl, že mohou zasáhnout téměř jakékoliv místo na světě a vyhnout se protiraketovému štítu Spojených států.
Na Ukrajině Rusko rakety Kinžal použilo zhruba měsíc po začátku invaze, kdy zasáhlo velký sklad zbraní v Ivano-Frankivské oblasti na západě země, píše Reuters.
Ruské použití hypersonických střel? ‚Je to zpráva adresovaná Západu,‘ popisuje analytik Svárovský
Číst článek
Ukrajinská agentura Unian poznamenala, že Rusko nasadilo střely Kinžal 7. srpna při úderu na vojenské objekty ve Vinnycké oblasti. Agentura už dříve informovala o vyjádření velení ukrajinských vzdušných sil, které tehdy připustilo, že stávající prostředky ukrajinské protivzdušné obrany neumožňují tyto rakety efektivně odhalit a zničit.
Vojenský a politický pozorovatel Oleksandr Kovalenko v polovině srpna podle Unian uvedl, že Rusko má raket Kinžal ve výzbroji méně než 40. O desítkách kusů raket Kinžal ve výbavě ruské armády hovořilo rovněž velení ukrajinských vzdušných sil.
Hypersonické zbraně se pohybují nejméně pětkrát rychleji než zvuk a jsou vzhledem k rychlosti a manévrovacím schopnostem obtížně sledovatelné a zachytitelné. Kinžal má podle ruské armády dolet 2000 kilometrů a podle Šojgua je schopen letět rychlostí přes 10 machů, tedy desetkrát rychleji než zvuk.