Pro některé vědce je teď představa pokračovat v souvisejícím výzkumu příliš riskantní, což by mohlo zbrzdit pokrok Moskvy právě ve chvíli, kdy získala náskok před Západem.
Protilodní střely Cirkon jsou podle dřívějších prohlášení ruské armády schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu od 600 do 1500 kilometrů můžou zasahovat námořní i pozemní cíle.
„O následcích zásahu, a tím spíše kinžalů, nehovoříme. Ať si nepřítel udělá své závěry, nebudeme ho krmit informacemi,“ prohlásil mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat.
Rusko podle Sergeje Čemezova zvýšilo výrobu ve všech oblastech zbrojního průmyslu. „V některých případech až padesátkrát,“ řekl. Zintenzivnění výroby se týká hlavně továren na munici, dodal.
Hypersonická zbraň dokáže vyvinout rychlost alespoň pětkrát vyšší, než je rychlost zvuku. Ve svém arzenálu ji mají Čína, Rusko, Spojené státy, ale i další světové velmoci.
Ruský ministr obrany v neděli oznámil, že ozbrojené složky použily během invaze na Ukrajině třikrát hypersonické rakety Kinžal. Ty má Rusko od roku 2018 a na Ukrajině je použilo již v prvním měsíci.
Alexandr Šipljuk byl v pátek zadržen na základě obvinění z velezrady. Stal se tak již třetím zaměstnancem Novosibirského Ústavu teoretické a aplikované mechaniky zadrženým pro stejné obvinění.
„Vše nasvědčuje tomu, že Kinžal je pořád spíš experiment a že jich Rusové nemají vyrobené velké zásoby,“ přibližuje v rozhovoru pro Radiožurnál vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.
Ruská armáda oznámila, že na jihozápadě Ukrajiny nasadila hypersonické střely Kinžal. Komu tím chtěla vyslat vzkaz? Odpovídá v rozhovoru analytik a bývalý dlouholetý diplomat Martin Svárovský.
Severní Korea 5. ledna vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu. Severokorejská státní agentura později uvedla, že KLDR zkušebně odpálila nově vyvinutou hypersonickou raketu.
Cirkon je podle dřívějších prohlášení ruské armády schopen dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.
Hypersonická raketa schopná nést jadernou nálož měla obletět Zemi na nízké oběžné dráze, a pak se zaměřit na cíl. Test podle zdrojů Financial Times zaskočil americké tajné služby.