Ruská policie zadržela při demonstracích přes 1200 lidí. V Moskvě se cinkalo klíči

Ruská policie zatkla při protestech v Moskvě a Petrohradě víc než 1200 lidí. Organizátora akce Alexeje Navalného úřady zadržely ještě dřív, než se dostal na místo protestu v hlavním městě. Lidé vyšli do ulic například také v Kazani, Chabarovsku nebo Novosibirsku. Protestovali hlavně proti korupci, ale taky proti vládě prezidenta Vladimíra Putina.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Moskvy proti kritikům vlády zasáhly jednotky pořádkové policie.

V centru Moskvy proti kritikům vlády zasáhly jednotky pořádkové policie. | Zdroj: Reuters

„Mnohamiliardová korupce ničí ruskou ekonomiku! My mladí lidé jsme proti tomu. Jsme politicky aktivní a chceme chránit práva lidí, kteří nechodí na shromáždění a sledují jen státem kontrolovaná média," řekl mladík ve Vladivostoku.

Specializovaný server OVD-Info se předběžně dopočítal 730 v Moskvě a ruské ministerstvo vnitra  oznámilo, že v Petrohradu bezpečnostní složky zadržely 500 lidí, shrnula v pondělí před půlnocí agentua Reuters.

„Síla státu se zajišťuje politickou stabilitou, jednotou cílů a konsolidací společnosti.“

Vladimír Putin při udílení řádů během Dne Ruska

Důvodem zásahu v Moskvě je prý nepovolený přesun protestů do centra právě na Tverskou ulici, kde se oslavuje státní svátek - Den Ruska. Při demonstraci v hlavním městě lidí cinkali také klíči.

Mezi zadrženými se ocitl například známý opoziční politik Ilja Jašin, který býval spolupracovníkem zavražděného opozičního předáka Borise Němcova. Na Tverské ulici v centru Moskvy pak policie zadržela i koordinátorku opozičního hnutí Otevřené Rusko Mariju Baronovovou.

„Síla státu se zajišťuje politickou stabilitou, jednotou cílů a konsolidací společnosti," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin během udílení řádů v Kremlu, zatímco policie v okolí zasahovala proti opozičním aktivistům. Podle některých zpráv těžkooděnci použili i slzný plyn.

Navalného 'pokojný protest'

Navalného policisté zadrželi u vchodu do jeho bydliště krátce před chystanou nepovolenou demonstrací v Moskvě. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na Navalného manželku, která na Twitteru zveřejnila i snímek z okamžiku zadržení.

Policie zatčení opozičního politika vysvětlila tím, že opakovaně porušil pravidla pro pořádání veřejných shromáždění, a tak s Navalným bude sepsán protokol, který následně bude předán soudu. Podle právníka opozičníka Vadima Kobzeva mu hrozí až 30 dní ve vězení nebo pokuta až 300 000 rublů, v přepočtu asi 123 000 korun.

Navalnyj, který na pondělí svolal do ulic ruských měst další protest proti zkorumpovaným špičkám režimu, na poslední chvíli oznámil, že odvolává povolenou demonstraci na třídě akademika Sacharova v širším centru metropole, protože úřady tam prý znemožnily postavit zvukovou aparaturu, a „pokojný protest" překládá na Tverskou ulici poblíž Kremlu. Tam ale úřady pořádají lidové veselice k dnešnímu státnímu svátku.

Úřady předem varovaly Navalného před uspořádáním protestní akce v centru metropole. Policie je podle prokuratury připravena skoncovat s „provokacemi a masovými nepokoji".

„Ne genocidě obyvatelstva Ruska"

Navalného přívrženci měli v plánu uspořádat povolené i nepovolené protikorupční demonstrace v 209 městech. V Chabarovsku a Južno-Sachalinsku se akce odehrály bez incidentů, v Blagoveščensku policie zatkla demonstranta s transparentem „Rusko bez korupce", zatímco další aktivisté skandovali „Hanba!".

Ve Vladivostoku policejní těžkooděnci zadrželi desítku demonstrantů, další prý zbili kozáci. V Kazani policisté zatkli tři demonstranty včetně organizátora povoleného mítinku, na který přišly asi čtyři stovky lidí. Důvodem k zatčení se podle serveru Newsru.com stala řečníkova kritika místního pojetí islámu, jakož i transparent „Ne genocidě domorodého obyvatelstva Ruska".

V Novosibirsku strážci zákona zadrželi jednoho z 1500 demonstrantů, protože řídil bezpilotní helikoptéru, v Abakanu byl jiný demonstrant zadržen kvůli tomu, že si navlékl masku.

Protestů v Jekatěrinburgu se účastnil i místní starosta Jevgenij Rojzman. „Přišel jsem na mítink, protože jsem proti korupci. Shromáždilo se zde několik tisíc lidí, všichni byli klidní, rozumní a střízliví. Přišlo i mnoho mladých lidí," řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy.

Navalnyj je vnímán jako nejvážnější domácí soupeř prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj se míní o křeslo v Kremlu nadále ucházet, přestože ruská justice ho z voleb fakticky vyřadila tím, že zamítla jeho odvolání proti podmínečnému odsouzení.

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme