Barmská menšina Rohingů žaluje sociální sítě za podněcování násilí, chce odškodnění 3,5 miliardy
Představitelé etnika Rohingů podali žaloby na společnost Meta, která provozuje sociální sítě, jako jsou Facebook nebo Instagram. Firma podle nich v roce 2017 svým fungováním podporovala etnické násilí, při kterém zemřelo přes deset tisíc lidí. Jako odškodnění požadují téměř 3,5 miliardy korun.
Stížnost podaná u kalifornského soudu uvádí, že algoritmy sociálních sítí posilovaly nenávist vůči muslimské menšině v Barmě neboli Myanmaru. Ta se následně promítla také do skutečného násilí.
Bangladéš pokračuje s přesunem Rohingů na ostrov. ‚Rozhodli se pro něj dobrovolně,‘ tvrdí vláda
Číst článek
„Facebook je jako robot naprogramovaný s jediným posláním – růst. A nespornou realitou je, že růst Facebooku, podporovaný nenávistí, rozdělením a dezinformacemi, zanechal za sebou stovky tisíc zdevastovaných životů Rohingů,“ cituje ze soudního dokumentu server Al-Džazíra.
Firma zároveň podle právníků nezajistila dostatek moderátorů a neodstraňovala tak nenávistné příspěvky. A to i přesto, že ji na to opakovaně upozorňovala média nebo humanitární organizace.
Podle žaloby podané ve Spojených státech tak firma upřednostnila vlastní pozici na trhu před životy Rohingů. Společnost Meta se zatím k žalobě nevyjádřila. V roce 2018 ale vedení firmy uznalo, že její sociální sítě byly zdrojem násilí.
Armádou podporovaná kampaň, která se podle OSN rovnala genocidě, vyhnala v roce 2017 statisíce Rohingů přes hranici do Bangladéše. Tam od té doby žijí v rozsáhlých uprchlických táborech. Další pak zůstávají v Barmě, kde mají odepřeno občanství. Jsou terčem násilí ze strany části společnosti, stejně jako státních úřadů.