První čeští piloti začali výcvik na simulátorech stíhacích letounů F-35. V USA stráví týden

V pondělí odstartovala ve Spojených státech příprava prvních českých pilotů na stíhací letouny F-35. Týden budou ve výcvikovém centru společnosti Lockheed Martin, která stroje vyrábí, trénovat na simulátorech. Radiožurnálu to řekla mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku přistály tři letouny F-35A Lightning II amerických vzdušných sil. Podobné stroje chce koupit i Česko

Stíhací letouny F-35 si mohli Češi prohlédnout na vlastní oči v roce 2023 na letišti v Mošnově | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Celkem osm pilotů z 21. základny taktického letectva Čáslav a zástupců projektového týmu F-35 odlétá v neděli 2. února na výcvik na simulátorech letounů F-35, který bude trvat jeden týden. Cílem výcviku není létání samotné, ale seznámení se s technikou a jejími schopnostmi,“ popsala Radiožurnálu mluvčí armády Magdalena Dvořáková.

Jde o první z řady pilotů, kteří školení absolvují. Harmonogram výcviku pro jejich kolegy a také technický personál se bude podle Dvořákové sestavovat letos v létě. 

Nové úkoly od NATO, vyjednávání o tancích a zrychlení náborů. Co čeká resort obrany v roce 2025?

Číst článek

„Piloti budou v rámci přeškolování rozděleni do čtyř týmů po čtyřech pilotech. Ti první budou tvořit zkušení ‚driveři‘, převážně piloti gripenu, půjde o ty zkušenější piloty. Ti po přeškolení budou plnit roli instruktorů a část z nich bude v USA pomáhat americkým kolegům s přeškolením dalších týmů,“ doplnila Dvořáková.

Česká republika pořídí pro armádu 24 letounů F-35, memorandum loni podepsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Americké stroje nahradí 14 letounů JAS-39, které si Česko pronajímá od Švédska za zhruba 1,7 miliardy korun ročně. 

Za stíhačky amerického výrobce Lockheed Martin zaplatí ministerstvo obrany 150 miliard korun, jde tak o nejdražší český armádní nákup.

První stroje určené pro Česko budou hotové v roce 2029, dodávky začnou v roce 2031 a skončí do roku 2035. 

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme