V polských ozbrojených silách se opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie, jejíž jezdci mají na zádech atrapy křídel. Tito husaři budou mít křídla skutečná.
Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun. Pořizovací proces bude podle ministerstva rozložen na 11 let.
Na ploše mohou návštěvníci vidět desítky letadel i další techniku, na přehlídku ale lákají především dynamické ukázky, které se odehrávají ve vzduchu i na zemi.
Za 112 miliard korun může Česko pořídit 24 nadzvukových letounů F-35 včetně munice, simulátoru pro výcvik a dalších služeb, popsal Radiožurnálu generál Jaroslav Míka.
Podle zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Míky je součástí ceny 24 letounů, příslušenství a služby jako zaškolení pilotů, desetiletý servis či podpora při modernizace letiště.
Nová dopravní letadla, vrtulníky i stíhačky – vzdušné síly čeká turbulentní rok, připravují modernizace za desítky miliard korun. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz to rozebírá jejich velitel Petr Čepelka.
„Cílem jednání bylo získat od Spojených států podrobnější informace zejména v oblasti modelu financování projektu tak, aby bral v úvahu rozpočtové možnosti Česka,“ uvedlo ministerstvo obrany.
Ministerstvu obrany zbývá ještě osm měsíců na dohodnutí nákupu 24 amerických letounů F-35 pro českou armádu. Podle dřívějších odhadů cena nákupu přesáhne 100 miliard korun.
„Válka budoucnosti bude o zpracování velkých objemů dat,“ vysvětluje náčelník Generálního štábu české armády Karel Řehka v rozhovoru pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz.
V Evropě je zejména od začátku války na Ukrajině po stíhačkách opravdu velká poptávka. Do roku 2030 jich má v Evropě být 550 ve více než deseti zemích.
Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Lidé na ně jezdí z celé republiky i ze zahraničí, i v sobotu byla podstatná část návštěvníků z Polska.
Podle Josefa Středuly jsou odbory připraveny na protestní akce, pokud vláda nevyřeší otázku růstu platů. Kritizoval také vládu za nákup stíhaček F-35. Vláda by podle něj měla více řešit otázku cen.
Letoun páté generace, americká stíhačka F-35, dle jeho slov nebyl nejdražší možností, která byla ve hře. Celkem se rozhodovalo mezi sedmi nabídkami ze čtyř zemí.
Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého se zvyšuje celková schopnost Severoatlantické aliance reagovat na jakékoliv hrozby, které dnes představuje Rusko.
Fond je určen výhradně pro armádu. Fond stojí mimo rozpočet, netýká se ho dluhová brzda a jeho čerpání bude díky včlenění do ústavy nezávislé na aktuální vládě.
„Přistání F-35 bez podvozku může být velmi obtížné a nebezpečné kvůli úhlu, pod kterým se letoun přibližuje k zemi,“ řekl bývalý příslušník italského letectva.
„Je tudíž možné, že v rámci shromažďování podkladů oslovili vojáci i americkou stranu, určitě to ale nelze nazvat aktivním vyjednáváním,“ uvedl Pejšek.