„Výrobce Lockheed neplní dodávky objednaných F-35 pro americkou armádu už druhým rokem. Ta letadla nepotřebujeme, nesoutěžila se…," řekl Babiš deníku Právo.
Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun. Pořizovací proces bude podle ministerstva rozložen na 11 let.
Zbrojovky, jejichž výrobky obstály ve válce, dostávají nejen zakázky na doplnění vyčerpaných arzenálů západních zemí, ale díky dobré reklamě získávají nové trhy.
Případné dodávky stíhaček na Ukrajinu třetí zemí musí povolit USA, které je samy pravděpodobně napadené zemi neposkytnou. Washington ale už dříve signalizoval, že vyslání strojů na Ukrajinu povolí.
Ministerstvu obrany zbývá ještě osm měsíců na dohodnutí nákupu 24 amerických letounů F-35 pro českou armádu. Podle dřívějších odhadů cena nákupu přesáhne 100 miliard korun.
V Evropě je zejména od začátku války na Ukrajině po stíhačkách opravdu velká poptávka. Do roku 2030 jich má v Evropě být 550 ve více než deseti zemích.
Letoun páté generace, americká stíhačka F-35, dle jeho slov nebyl nejdražší možností, která byla ve hře. Celkem se rozhodovalo mezi sedmi nabídkami ze čtyř zemí.
„Přistání F-35 bez podvozku může být velmi obtížné a nebezpečné kvůli úhlu, pod kterým se letoun přibližuje k zemi,“ řekl bývalý příslušník italského letectva.
Dohoda počítá s nákupem 12 těžkých transportních vrtulníků Sikorsky CH-53K vyráběných firmou Lockheed Martin a dvou tankovacích strojů Boeing KC-46, které mohou sloužit i k přepravě lidí a nákladu.
„Je tudíž možné, že v rámci shromažďování podkladů oslovili vojáci i americkou stranu, určitě to ale nelze nazvat aktivním vyjednáváním,“ uvedl Pejšek.