Revolta v Sýrii ohrožuje poslední zbytky tamní židovské komunity
Konflikt v Sýrii ohrožuje podle expertů hlavně tamní náboženské menšiny - včetně křesťanů a šíitských alavitů, kteří jsou napojení na vládnoucí režim. Zcela na pokraji existence se teď ocitá židovská komunita, která měla v minulosti tisíce členů. Podle informací Českého rozhlasu v zemi zůstává nanejvýš posledních patnáct Židů.
Ještě před půl rokem bylo v Sýrii asi šedesát Židů.
Tři čtvrtiny z nich ale odjely do ciziny a vůbec není jisté, jestli se do země zmítané občanskou válkou a nástupem opozičních islamistů ještě vrátí. Českému rozhlasu to řekl vůdce komunity syrských Židů žijících v Izraeli Jehošua Kalaš.
Nouzovou emigraci zajišťuje Židům v podobně kritických situacích Židovská agentura. Její mluvčí řekl, že v tuto chvíli nemůže situaci syrských Židů komentovat. Odmítl i odpovědět, jestli jim agentura nějak pomáhá k útěku.
Židé se ve velkém usadili v muslimské Sýrii na přelomu 15. a 16 století poté, co kvůli křesťanskému útlaku odešli ze Španělska.
Většina Židů pak ze Sýrie uprchla kvůli perzekuci a sionistické imigrační kampani už po založení Izraele. V posledních 30. letech ale syrský režim nad komunitou držel ochrannou ruku.
Od 70. let tehdejší prezident, otec dnešního vůdce režimu, Háfiz Asad vylepšoval jejich právní postavení a počátkem 90. let umožnil tisícům z nich vystěhování.
Zbývající komunita soustředěná v Damašku a Aleppu využívala podle Kalaše svá náboženská práva a čile obchodovala se Západem. Syrský režim také opakovaně nabízel možnost návratu těm Židům, kteří v minulosti odešli.