Rakouské slepice nežijí v klecích už od roku 2009
Jedním z prvních států, který zpřísněná pravidla Evropské unie o chovu slepic splnil, bylo Rakousko. V zemi byl už od roku 2009 zákaz chovu v malých klecích.
Levná vajíčka z klecových chovů sice nejsou k dostání v rakouských obchodech, k nelibosti zemědělců se ale pořád dovážejí z ciziny a používají se v restauracích nebo pekárnách.
Zatímco chovatelé volají po přísnějších zákonech vaječného byznysu, rakouské slepice si nerušeně užívají svoje zasloužené pohodlí.
„Tohle jsou šťastná zvířata,“ usmívá se Peter Lehner z farmy ve vesnici nedaleko Eisenstadtu na východní hranici Rakouska. „Když máte jednu slepici na ploše o velikosti papíru A4, nemůže jí to prospívat. Slepice v klecích mají sklony k vyškubávání peří a kanibalismu,“ dodává.
V rakouské drůbežářské farmě natáčel bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.
Když se ovšem pan Lehner rozhodl před pár lety přestavět svůj chov z klecového na takzvaně podlahový, tedy s volným pohybem slepic uvnitř voliéry, nedělal to jenom z lásky ke zvířatům.
Spočítal si, že jeho podnik přežije i tuhle nákladnou investici: „Co já vím, dal jsem do toho 600 tisíc eur?“
Ne všichni se ale s nařízením Evropské unie vyrovnali tak snadno. Například Robert Paukert choval slepice 35 let. Před pár lety skončil s chovem. A zařídil si obchůdek s drůbežím masem a vejci.
Většina slepic chovaných v Česku žije v obohacených klecích
Číst článek
„Spousta chovatelů musela tehdy svoje chovy zavřít. Zrušením levných klecových chovů utrpěla konkurenceschopnost rakouského zemědělství, protože se sem mohly dovážet vejce z okolních států, kde ještě klece byly povolené,“ vysvětluje.
Přesto slepičí klece v Rakousku skončily celkem hladce. Umožnila to maximální shoda všech zúčastněných stran. Zemědělci, ochránci zvířat i obchodní řetězce se prostě dohodli na nových pravidlech hry. Supermarkety přestaly prodávat vejce z levných klecových chovů. Tím se cena vajec pro zákazníky sice zvedla, Rakušané to ale přijali za své.