Putin zavítal na Krym, z antického města Chersonésos chce vytvořit ruskou Mekku
Ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medvěděv jsou na návštěvě poloostrova Krym. Státníci tam mimo jiné uctili památku obránců Sevastopolu za druhé světové války, navštívili školu a výstavu o tamním starověkém městě Chersonésos. Cestu ruských politiků na anektovaný poloostrov ale kritizuje Ukrajina.
Putin při návštěvě poloostrova označil anexi poloostrova z roku 2014 za historické zadostiučinění. A zaměřil se i na starověké město Chersonésos.
EU rozšířila sankce proti Rusku o další osoby a podniky. Potrestala je za dodávku turbín na Krym
Číst článek
„Z Chersonésu chceme vytvořit jakousi ruskou Mekku. Právě tady totiž začal vznikat ruský národ. Samozřejmě, že státní celky vznikaly i na jiných částech našeho stávajícího území, ale duchovně pocházíme právě odtud,“ řekl podle Radiožurnálu Putin.
Putin se svým prohlášením možná snaží povzbudit domácí turistiku. Cestovní ruch je totiž od anexe poloostrova v krizi. Kdysi to přitom byla oblíbená letní destinace pro spoustu Rusů i Ukrajinců.
Před anexí poloostrov ročně navštívilo zhruba šest milionů lidí. Vytvoření jakési „Mekky ruské civilizace", jak Putin Chersonés nazývá, by mohlo Rusy na Krymu k návštěvě města povzbudit.
A právě tato rétorika Ukrajině vadí. Kyjev stále považuje Krym za své území. Takže slova o tom, že je nějaká oblast na Krymu kolébkou ruského národa považuje za provokaci.
Kyjevská vláda už proto Moskvě zaslala protestní nótu, ve které píše: „Ukrajinská strana považuje tuto návštěvu i další takzvané návštěvy ruských představitelů trvale okupované Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu za vážné porušení státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny."
Německá skupina Scooter se zúčastnila festivalu na Krymu. Ukrajina na ni podala žalobu
Číst článek
Putin navštěvuje Krym pravidelně zhruba jednou ročně. Loni tam byl dokonce dvakrát - v srpnu přijel po nepokojích v Simferopolu, v říjnu se pak v krymské Jaltě zúčastnil regionálního fóra Všeruské lidové fronty.
I tehdy se Ukrajina proti Putinově cestě ohradila. Šéf Kremlu totiž během svých návštěv nevzpomíná obhajovat anexi z roku 2014 a připomíná, že Krym byl, je a bude ruským územím. To Putin zopakoval už několikrát a, jak píše agentura TASS, nehodlá o tom dál debatovat.
To je přístup, který dlouhodobě neschvaluje nejen Ukrajina, ale například i Evropská unie, která kvůli anexi vůči Moskvě zavedla sankce. Začlenění Krymu do Ruské federace neuznává ani většina západní států.