Prezident Asad – muž, který spojuje i rozděluje Sýrii

Syřané dnes volí do parlamentu. Poprvé podle nové ústavy, která počítá s pluralitním politickým systémem. Ten v praxi znamená konec padesátileté nadvlády strany Baas. Podle syrské opozice jde ale jen o kosmetické změny. Silné pravomoci zůstávají stále v rukou prezidenta: dál jmenuje premiéra a vládu, může vetovat zákony. Vzbouřenci proto požadují jediné: aby Bašár Asad odstoupil, a dnešní volby na tom nic nemění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad při svém dnešním projevu

Syrský prezident Bašár Asad při svém dnešním projevu | Zdroj: ČTK

Jeho pohledu nejde uniknout. Portréty Bašára Asada jsou v Sýrii všude. Už na letišti v Damašku vítají příchozí plakáty, na kterých prezident v zablácených botách sází stromy. Je symbolem syrského státu, mužem, který dnešní Sýrii spojuje i rozděluje.

„Pokud se cítíte být opravdovým Syřanem, nikdy nemůžete říct nic proti panu prezidentovi," dělí se svými pocity žena, která organizuje kampaň na podporu syrských vojáků. „Pro tuto zemi udělal mnoho dobrého. Nemá kouzelnou hůlku, aby všechno vyřešil během jednoho roku. Musíme mu dát šanci, je úžasný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek se věnuje kultu osobnosti Bašára Asada

Samir její nadšení nesdílí. Jako politický vězeň strávil ve vězení 13 let. Dnes stojí na straně opozice:

„Měl bych právo režim nenávidět. Když se ale stal Bašár Asad prezidentem, říkal jsem si: dobře, nemůže za zločiny svého otce. Dejme mu šanci. Opravdu jsem jej přijal za svého prezidenta. Co ale za těch 12 let udělal? Nic!"

Bašár Asad nastoupil do prezidentského úřadu v roce 2000 po smrti svého otce Háfíze. Byť provedl mnohé reformy, především v ekonomické oblasti, základ státu zůstal stejný. Jeho moc se opírá o armádu a bezpečnostní složky. Ty se snaží potlačit revoltu v Sýrii už třináct měsíců.

Zkušenosti s tím má i Rami, který se podílí na organizaci protestů: „Když voláme po svobodě, vojáci nestřílejí. Kdybychom ale volali: pryč s Asadem, pak je to vážné. Je to symbol, který je stále nedotknutelný.“

Sýrie je dnes rozdělena na dva nesmiřitelné tábory: příznivce a odpůrce Bašára Asada. Ten zatím odolává jak opozici, tak tlaku mezinárodního společenství. Zasvěcení ale tvrdí, že jeho největším snem by prý bylo vrátit se ke své původní profesi očního lékaře.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme