Představitelka Hermiony promluvila v OSN o rovnosti pohlaví. Sklidila ovace
Být feministka neznamená nenávidět muže. Na půdě Organizace spojených národů to prohlásila britská herečka a modelka Emma Watsonová, která se letos v červenci stala ambasadorkou dobré vůle Organizace spojených národů. Watsonová, jež se v dětství proslavila rolí Hermiony ve filmech o čarodějnickém učňovi Harrym Potterovi, za svůj projev v centrále OSN sklidila ovace ve stoje.
Watsonová přišla před vyslance s projevem napsaným na papíru, ani jednou se však do něj nepodívala, byť přiznala, že je hodně nervózní. Nemluvila jen o právech žen, ale i o právech mužů. A o těch možná především.
„Znám svého otce v roli rodiče. Lidé si ho za to váží méně, i když jsem ho potřebovala stejně tak jako svou mámu. Viděla jsem mladé muže s psychickými potížemi, jak se báli říct si o pomoc, aby se na ně ostatní nedívali jako na slabochy. Viděla jsem nejisté a zranitelné muže pod tlakem toho, co považujeme za mužský úspěch. Ani oni nemají výhody rovnosti pohlaví,“ prohlásila mladá herečka.
Cílem kampaně je získat co nejvíce mužů a chlapců pro myšlenku prosazování rovnosti pohlaví. Mohou se přihlásit online na heforshe org. Zavážou se tak, že budou ve svém životě aktivně vystupovat proti všem formám násilí nebo diskriminace, kterým jsou dívky nebo ženy vystaveny. Kampaň začala teprve včera. K iniciativě se přidalo po celém světě přes 60 tisíc mužů. Z Česka jich je však zatím jen 75.
Pokud se podle ní podaří osvobodit muže, aby nemuseli být jen agresivní a dominantní, budou přirozeně svobodnější i ženy.
OSN spustila kampaň bojující proti genderovým stereotypům pod názvem HeForShe, tedy česky On pro ni. Není nic neobvyklého, že se k takovým kampaním přidávají slavné osobnosti, aby pomohly vzbudit více pozornosti. Watsonová se navíc tématem zabývá dlouhodobě.
„Když mi bylo čtrnáct, některá média mě začala sexualizovat. V patnácti moje kamarádky nechávaly sportu, aby jejich těla nevypadala příliš svalnatě. Rozhodla jsem se, že budu feministka. Jenže feminismus se stal neoblíbeným slovem. Ženy samy se rozhodly se jako feministky raději neoznačovat. Lidé se na nás dívají jako na příliš silné, agresivní, protimužské. Dokonce jako na neatraktivní,“ řekla Watsonová.
Její projev už viděly díky internetu miliony lidí a hodně se o něm diskutuje i na sociálních sítích.