Představitele apartheidu odsoudil jihoafrický soud k podmínečným trestům
Za zločiny spáchané v období apartheidu jen podmínečné tresty. Tak dnes rozhodl jihoafrický soud v případu někdejšího ministra bělošské vlády Adriaana Vloka a jeho čtyř podřízených. Ti v roce 1989 spáchali neúspěšný atentát na černošského aktivistu Franka Chikaneho. Pokud se obžalovaní v následujících letech nijak neproviní, mají díky podmínce velkou šanci, že do vězení vůbec nepůjdou. Mírný rozsudek není v procesech s představiteli apartheidu ojedinělý.
Před soudní budovou v Pretorii protestovala řada nespokojenců. Adriaan Vlok podle nich není vinný jen pokusem o vraždu, ale dopustil se i porušování lidských práv, kdy coby policejní ministr dovolil masové zatýkání odpůrců režimu apartheidu.
Apartheid - to byla více než čtyřicetiletá segregace černošského a bělošského obyvatelstva v Jihoafrické republice. Převládajícím černochům tehdy vládli menšinoví běloši, a to často velice nevybíravě. Excesů se ale dopouštěla i černošská opozice. Nezřídka se přitom uchylovala i k terorismu.
Přehmaty obou stran se v 90. letech snažila vyjasnit Komise pro pravdu a spravedlnost. Viníky často omilostnila, pokud se k zločinu přiznali. Pokud ne, skončili tak, jako Vlok, před soudem, kde panovala stejná logika - přiznáš se a dostaneš milost nebo jen mírný trest.
Vlokův případ ukazuje smířlivý postoj jihoafrické vlády k viníkům apartheidu. Už dříve ho shrnul prezident Thabo Mbeki, když řekl: "Nechci tu žádný hon na čarodějnice."