Práva unijních občanů ve Spojeném království mají po brexitu chránit přímo britské soudy, říká Johnson

Závěrečná dohoda o brexitu a obchodních vztazích mezi Británií a zbytkem Evropské unie může být výhodná pro obě strany. V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál to řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. Ten zdůraznil velký ústupek londýnské vlády ohledně ochrany práv unijních občanů ve Spojeném království.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson

Britský ministr zahraničí Boris Johnson | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Co se týká českých občanů, kterých v Británii žije asi 45 000, chci jasně říct, že si jich vážíme, milujeme je - dělají úžasné věci pro naši zemi! Chceme ochránit jejich práva. Teď, stejně jako v budoucnu. Jejich práva budou garantovat britské soudy, které navíc budou brát ohled na patřičné právní nálezy Soudního dvora Evropské unie. Zadruhé chci mluvit o penězích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boris Johnson o brexitu a Češích

Chceme ujistit všechny unijní členy, ať už jsou čistými plátci do rozpočtu EU nebo jsou příjemci, že Unii nenecháme na holičkách, co se týče jejího rozpočtu do roku 2020. Navíc jak vyplynulo z projevu premiérky Mayové ve Florencii, po našem formálním odchodu z EU v roce 2019 bude následovat přechodné období. Zvážíme, jak finančně zohlednit naše závazky i v této době,“ slibuje Boris Johnson, který zdůrazňuje, že jeho vlast chce Evropské unii zůstat tím nejbližším partnerem.

I proto jsou prý norský nebo kanadský model vztahu s Unií londýnské vládě málo. Britský závazek vůči bezpečnosti a stabilitě celého evropského kontinentu zůstává podle Borise Johnsona naprosto beze změn. Konkrétní sumu tzv. závěrečného účtu za brexit, ale Johnson v rozhovoru pro Český rozhlas, podobně jako i v posledních týdnech, odmítl upřesnit. Naopak ohledně avizovaného přechodného období si je Boris Johnson jistý, že by skutečně nemělo trvat déle, než 2 roky.

Celý rozhovor s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem si poslechněte ve vysílání od 17:00 v rámci pořadu 20 minut Radiožurnálu.

„Chceme do roku 2021 docílit úplného vyřešení budoucího uspořádání vztahů s Evropskou unií, a to i v praktické rovině. Možná se nám to povede i dříve. Nevidím důvod, proč by se nám dokonce nemohlo podařit zkrátit i samotnou lhůtu pro dojednání závěrečné dohody o brexitu, aby byla hotová ještě před začátkem roku 2019. Premiérka ve Florencii řekla, že si Británie představuje dvouleté přechodné období. V den, kdy zanikne naše unijní členství, přestaneme být členy jednotného trhu a celní unie. Ale s cílem zajistit kontinuitu a pořádek ve věcech, jako je zavádění nových celních pravidel nebo systému zemědělských plateb, prostě potřebujeme přechodné období. S ohledem na premiérčin projev ve Florencii vycházím z toho, že během přechodného období bude platit stávající systém.“

Johnsona šokoval případ zabitého Čecha. U nás bychom ty, kdo zabili, nepropustili, zmínil Zeman

Číst článek

Boris Johnson je přesvědčený o tom, že Ti britští voliči, kteří v červnu 2016 hlasovali pro odchod své země z Evropské unie, přijetí přechodného období pochopí. A to navzdory tomu, že některé změny, po nichž tehdy urychleně volali, nenastanou dříve, než zhruba 5 let po unijním referendu. Podle Borise Johnson se to ale netýká omezení přistěhovalectví z členských států EU.

„Příslušné datum pro odstřižení současného modelu volného pohybu osob a unijní imigrace do Británie, je stále rok 2019. V tomhle musíme mít jasno! Souhlas s přechodným obdobím neprodloužil tuhle lhůtu, tedy jestli jsem návrh paní premiérky správně pochopil. V roce 2019 musejí unijní občané žijící v Británii splňovat podmínky pro to, aby mohli v zemi automaticky zůstat a získat „status usedlíka.“ Ostatní, kteří do té doby do Británie přijedou, můžou taky zůstat a pokusit se po pěti letech stejná práva získat.“

Boris Johnson je přesvědčený o tom, že teď Evropská unie nemůže pochybovat o tom, že má Spojené království jen ty nejlepší úmysly. Podle něj se dá vymyslet takové uspořádání vzájemných vztahů po brexitu, které budou obě strany považovat za výhru. Pořád ale z britského pohledu podle Johnsona platí, že “žádná dohoda s Unií je lepší, než-li špatná dohoda.“

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme