Pozornost světových novinářů se znovu upřela na Prahu
V Praze se přepsaly dějiny. Americký prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem tady podepsali novou smlouvu o jaderném odzbrojování. Právě tato událost vévodí snad většině zahraničních zpravodajských portálů.
Slavnostní podpis vysílala v přímém přenosu řada světových televizí, na jejich webech najdete i záznam tiskové konference. Té se zúčastnilo přes tisíc novinářů.
Podle expertů ale smlouva o nových limitech jaderných zbraní v praxi zas tak dramatické změny jak v ruském, tak ani americkém arzenálu nepřinesou.
Wall Street Journal připomíná, že pachatel se vrátil na místo činu - tedy Obama je v Praze, kde loni právě na toto téma mluvil. Jenže, list taky dodává, že se má snižovat jaderný arzenál, což by mohlo snížit i potencionální hrozbu jaderného útoku.
Smlouva by se ale nakonec mohla ukázat jako méně ambiciózní, než její hlavní směry naznačují. A nová bezpečnostní strategie USA by tak mohla být spíš víc brána jako vyjasnění politiky, než rozchod s minulostí.
Skutečnost, že podpis důrazně oživí vztahy mezi Washingtonem a Moskvou připomíná třeba francouzský Le Figaro. A k tomu se přiklání i britská BBC. Ta cituje šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, který smlouvu označil za novou úroveň důvěry mezi oběma zeměmi.
Dokument musí ještě ratifikovat parlamenty
Smlouvu sice podpisem stvrdili oba prezidenti, dokument ale musí ještě ratifikovat parlamenty obou zemí.
Obama chce v USA ratifikovat novou smlouvu s Ruskem ještě letos. Ruské Novosti k tomu přidávají, že ruští a američtí zákonodárci by mohli zasednou k jednání 20. až 21. dubna. A to po Washingtonském summitu.
Jeden z ruský zákonodárců pak uvedl, že dolní komora ruského parlamentu by s největší pravděpodobností měla o dokumentu rozhodnout až během podzimního zasedání. V létě to prý nestihnou.
Obama jednal s Medveděvem i o kontroverzním íránském jaderném programu. Zahraniční média se všímají hlavně prohlášení ruského prezidenta Medveděva. Ten se nechal slyšet, že není vyloučeno, že se íránský jaderný program znovu dostane do OSN, která tento problém posoudí. Sankce samy o sobě problém neřeší, ale někdy jsou nevyhnutelné.
Obama k tomu potom dodal, že věří, že se ještě letos na jaře podaří zajistit silné sankce proti Íránu. Jak ale dodává například agentura Reuters, ve hře je ještě další klíčový hráč - Čína. Ta se totiž právě k takovému opatření staví zdrženlivě.