Potíže KHNP s jaderným projektem v Polsku. ‚Oficiální informace o jeho zastavení nemáme,‘ říká firma

Korejská společnost KHNP, která je jedním ze dvou finalistů tendru na stavbu nových jaderných bloků v Česku, se v posledních týdnech ocitla v komplikované situaci kolem přípravy svého jaderného projektu v Polsku. Tamní média s odvoláním na zdroje z vlády totiž informovaly o „zmrazení“ záměru postavit v lokalitě Konin-Pątnów dva jaderné bloky.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Potíže KHNP s jaderným projektem v Polsku. ‚Oficiální informace o jeho zastavení nemáme,‘ říká firma (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jejich dodavatelem měla být právě KHNP a investorem společnost PPEJ, což je společný podnik státního energetického kolosu PGE a soukromé společnosti ZE PAK. KHNP v reakci na dotaz webu iROZHLAS.cz nicméně uvedla, že stále věří v pokračování příprav.

Prezident KHNP: Termíny dodržíme, i když už má tendr zpoždění. Dokážeme být levnější než ostatní

Číst článek

„Od společností PGE a PPEJ jsme neobdrželi žádné oficiální prohlášení ohledně pozastavení projektu Konin-Pątnów. V současné době se připravujeme na plnění svých povinností podle nejvyšších standardů, a jakmile bude dokončena studie proveditelnosti, vyvineme veškeré úsilí, abychom zajistili včasnou výstavbu jaderných elektráren v lokalitě Konin-Pątnów ve spolupráci s PPEJ,“ reagoval manažer polského zastoupení korejské KHNP Junkou Lee.

Jihokorejská firma měla podle původních dohod zajistit pro elektrárnu Pątnów dva své reaktory APR-1400 o celkovém výkonu 2,8 GW. Dokončení stavby prvního bloku se plánovalo na rok 2035.

„Nedávné zasedání dozorčí rady PGE vedené prezidentem Dariuszem Marzecem však naznačilo, že investice je fakticky zmrazena,“ napsal polský web Remix s odvoláním na informace zveřejněné časopisem Polityka Insight a vyjádření dalších polských politiků na síti X.

Podle časopisu Bankier.pl, který citoval Ekonomický deník, pak PGE k projektu KHNP oficiálně uvedla, že čeká na potvrzení nové polské vlády: „Tak důležité a zásadní investice pro národní energetickou bezpečnost nelze realizovat bez komplexní vládní strategie v této oblasti. Klíčová jsou proto politická rozhodnutí a je to vláda, která určí, které projekty a v jakých lokalitách budou předmětem dalších podrobných technických analýz,“ sdělila PGE.

Viceprezident EDF: Máme nejlepší nabídku na nové jaderné bloky, protože je evropská

Číst článek

Nepříjemnost

Pro KHNP by byla ztráta projektu nepříjemná už proto, že šlo o její vůbec první referenci, která by prokazovala její schopnost získat jaderné zakázky i v Evropě. Doposud totiž stavěla hlavně ve své domovské zemi, nyní dokončuje projekt ve Spojených arabských emirátech.

A také aktuálně usiluje o vítězství v tendru na dva až čtyři jaderné bloky pro Dukovany a Temelín v Česku, které má stavět energetická firma ČEZ s podporou státu. Konkurentem KHNP v tendru je francouzská státní EDF, která naopak zdůrazňuje své silné zakotvení v Evropě.

Vedle KHNP má v Polsku stavět jaderné bloky také americký Westinghouse, v jeho projektu se zatím zřejmě pokračuje.

V Česku naopak na začátku letošního roku Westinghouse z tendru vypadl. Dál ale v tuzemsku usiluje o zakázku na malé modulární reaktory, kterou také ČEZ zvažuje.

Politické hry

V Polsku je polosoukromý projekt výstavby jaderné elektrárny v lokalitě Konin- Pątnów firmou KHNP každopádně zřejmě z velké části obětí tamních politických her.

Analytička o Dukovanech: Korejci tvrdí, že staví efektivně. Francouzi nabízí evropskou technologii

Číst článek

Jak napsal web Remix, projekt dříve podporovala bývalá konzervativní vláda PiS, zejména ministr pro státní majetek Jacek Sasin. A ten nedávno na sociálních sítích kritizoval přístup současné vlády. Naznačil také, že nový kabinet Donalda Tuska se přiklonil „k drahé německé uhelné energetice a podkopává tak energetickou nezávislost Polska“.

„Náš cíl byl jasný a ambiciózní – zajistit Polsku dostupnou a čistou energii prostřednictvím vlastní jaderné energetické infrastruktury,“ uvedl exministr Sasin na síti X.

Premiéra Tuska zkritizoval, že tuto vizi zavrhl, a obvinil ho, že Polsko vede k nákupu drahé elektřiny z německých uhelných elektráren.

O tom, kdo a kolik nových jaderných bloků bude stavět u nás, zda KHNP či EDF, má vláda Petra Fialy (ODS) rozhodnout během července.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme