Poslední kroky Joea Bidena ve funkci: pomoc Ukrajině, zákaz těžby i oddlužení milionů lidí
V posledních týdnech, které zbývaly Joeu Bidenovi v Bílém domě, se odcházející prezident pokoušel stvrdit svůj odkaz, který budoval poslední čtyři roky. Schválil zákony a vydal nařízení na ochranu životního prostředí, oddlužil studenty a poslal další pomoc Ukrajině. Nastupující prezident Donald Trump ale už oznámil, že některá rozhodnutí zvrátí.
Většina z finálních rozhodnutí Joea Bidena potvrdila dlouhodobou politiku jeho administrativy. Některá ale mají také zabránit jeho nástupci, aby rychle implementoval vlastní politiku, píše americký deník New York Times. Toho si je vědom i nový prezident. „Nebojte se, tato ‚nařízení‘ budou brzy zastavena,“ uvedl Donald Trump na sociálních sítích.
Ochrana životního prostředí
Méně než dva týdny před opuštěním Bílého domu zakázal Biden nové vrty na těžbu ropy a plynu v pobřežních vodách na rozloze větší než 2,5 milionu kilometrů čtverečních. „Mé rozhodnutí odráží to, co pobřežní komunity, podniky a návštěvníci pláží vědí už dlouho – že vrty u pobřeží mohou způsobit nevratné škody na místech, která jsou nám blízká, a že nejsou nutné k uspokojení energetických potřeb naší země,“ cituje Bidena americký časopis Time.
Los Angeles se prohnala požární bouře. Známe ji z druhé světové, popisuje klimatolog
Číst článek
Zároveň Biden prohlásil dvě oblasti v Kalifornii – na poušti a v horách – za národní památky. Tím také dostanou ochranu před těžbou.
Donald Trump označil rozhodnutí o pobřežních oblastech za směšné a hodlá ho zvrátit. Bude k tomu však potřebovat Kongres.
Sociální problémy
Na konci svého mandátu odpustil Biden studentské půjčky 150 tisícům lidí. Celkově tak počet studentů, kteří si nemohli vysokou školu zaplatit z vlastních úspor a museli k tomu využít státní půjčky, klesl v posledních čtyřech letech díky Bidenově administrativě o pět milionů – za Bidena ze všech amerických prezidentů nejvíc, píše Time.
Bílý dům v posledních dnech odpustil také 49 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) na dluzích za zdravotní péči. Nařízení se dotkne 15 milionů lidí, kteří si po oddlužení mohou požádat o půjčku například na bydlení. „Změní to život milionům rodin. Jednodušeji budou mít schválenou půjčku na auto, dům nebo na malý podnik,“ popsala odcházející viceprezidentka Kamala Harrisová.
Na migranty pošle armádu a útočníky na Kapitol omilostní. Trump se chystá do Bílého domu
Číst článek
Jedním z prvních kroků Donalda Trumpa by podle jeho slov mělo být také vyhoštění milionů nelegálních migrantů. Biden proto pár dní před svým odchodem z funkce rozšířil ochranu před deportací na stovky tisíc lidí ze Súdánu, Ukrajiny, Salvadoru a Venezuely, kde je bezpečnostní situace nestabilní. Deník New York Times uvádí, že je téměř nemožné, aby Donald Trump jejich ochranu rychle odstranil.
Věznice Guantánamo
Cílem Joea Bidena bylo uzavřít vězení v Guantánamo Bay, kam byli bez soudů a bez rozsudků zavíráni především Afghánci nebo Iráčané, které Spojené státy podezíraly z terorismu. V minulosti zde mělo docházet i k mučení. Ve věznici však zůstávali i lidé, které soudy zprostily obvinění, jejich domovské státy ale nebyly kvůli situaci v zemi schopné je přijmout zpět.
Na začátku ledna došlo k dohodě s Ománem, který přijal jedenáct vězňů z Jemenu. V týdnech předtím se z věznice dostali další čtyři zadržení, píše americká stanice NPR. V zařízení tak zůstává už jen 15 lidí.
Technologie
Biden se zaměřil také na technologie a před svým odchodem schválil přísnější pravidla na jejich vývoz, především těch týkajících se umělé inteligence. Otevřený obchod a sdílení technologií a informací budou Spojené státy udržovat jen se svými nejbližšími spojenci. U další skupiny států bude platit omezení na počet AI čipů, které jim mohou americké společnosti prodat. Omezení se dotkne i části zemí Evropské unie.
Česko bude apelovat na USA, aby pro něj neplatilo omezení vývozu čipů pro AI, řekl Lipavský
Číst článek
Na opačné straně stojí Čína a Rusko, kam je naprostý zákaz vývozu této technologie.
Pomoc Ukrajině
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu poslaly Spojené státy napadené zemi pomoc v hodnotě 65 miliard dolarů, v přepočtu 1,5 bilionu korun. Nastupující Trump je však k této pomoci skeptický.
Biden proto na poslední chvíli poslal Ukrajině pomoc za dalších 500 milionů dolarů (12 miliard korun), včetně raket pro protivzdušnou obranu, střel země-vzduch a vybavení pro stíhačky F-16, píše stanice CNN. V prosinci předcházela pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů (61 miliard) a v listopadu Biden potvrdil, že Kyjev může používat americké rakety dlouhého doletu i na zásahy cílů na ruském území.
USA zároveň schválily nové sankce proti ruským energetickým společnostem.