Čína, Írán, Saúdská Arábie, Irák, Pákistán. Počet poprav ve světě loni klesl o čtyři procenta

Počet poprav ve světě loni proti roku 2015 klesl o bezmála 40 procent. Vyplývá to z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), podle níž bylo v loňském roce z rozhodnutí státních orgánů popraveno 993 lidí v celkem 23 zemích světa. V roce 2015 zaznamenala AI 1634 poprav, což bylo nejvíce od roku 1989.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amnesty International (ilustrační foto)

Amnesty International (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Nejčastěji se k popravám i nadále uchyluje Čína, která ovšem ve statistice AI zanesena není, následovaná Íránem, Saúdskou Arábií a Irákem.

Počet poprav loni klesl na 1032. Drtivá většina připadá na pouhé čtyři země

Číst článek

Podle statistik AI se počet poprav loni snížil i oproti roku 2016, kdy byl popravou ukončen život 1032 lidem. Pokles je tak o čtyři procenta.

Ani v loňském roce do nich ovšem nebyl zahrnut počet trestů smrti vykonaných v Číně, která informace o této praktice utajuje. Podle odhadů AI ale zemřelo loni při popravách v nejlidnatější zemi světa několik tisíc lidí.

O 84 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 993 poprav se stejně jako v roce předešlém dělí Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. Nejvíce trestů smrti, zachycených ve statistice, provedl opět Írán, kde bylo vykonáno až 60 procent poprav z celého Blízkého východu.

Naproti tomu výrazný pokles oproti roku předešlému zaznamenal Pákistán, kde počet vykonaných poprav klesl až o třetinu.

Pokrok v subsaharské Africe

Podruhé za sebou nejsou podle zprávy AI v první pětici nelichotivého pořadí Spojené státy, kde počet poprav (23) i nově odsouzených k smrti (41) loni proti roku předešlému vzrostl, z dlouhodobého hlediska však počet odsouzenců zůstává nízký.

V Texasu popravili vraha žen. 'Mou duši nikdy nedostanete,' řekl muž, který těla ukrýval do kufru

Číst článek

Vykonávání trestů smrti po krátkém přerušení loni obnovily americké státy Arkansas, Ohio a Virginia.

AI si všímá zejména pozitivního vývoje v subsaharské Africe, která podle zprávy organizace jen potvrzuje celosvětový trend poklesu této praktiky.

Trest smrti v loňském roce zrušila například západoafrická Guinea a kroky ke zrušení poprav učinily také Burkina Faso a Čad. Nařízené tresty smrti pro odsouzené za vraždu pak zrušila Keňa.

„Pokrok v subsaharské Africe posiluje její pozici jakožto majáku naděje pro úplné zrušení (trestu smrti). Lídři regionu nám dávají naději, že odstranění tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu je nadosah," uvedl v tiskovém prohlášení generální tajemník organizace Salil Shetty.

Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl loni vykonán trest smrti u dvou odsouzenců. To je o dva méně než v roce předešlém.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme