Čína, Írán, Saúdská Arábie, Irák, Pákistán. Počet poprav ve světě loni klesl o čtyři procenta
Počet poprav ve světě loni proti roku 2015 klesl o bezmála 40 procent. Vyplývá to z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), podle níž bylo v loňském roce z rozhodnutí státních orgánů popraveno 993 lidí v celkem 23 zemích světa. V roce 2015 zaznamenala AI 1634 poprav, což bylo nejvíce od roku 1989.
Nejčastěji se k popravám i nadále uchyluje Čína, která ovšem ve statistice AI zanesena není, následovaná Íránem, Saúdskou Arábií a Irákem.
Počet poprav loni klesl na 1032. Drtivá většina připadá na pouhé čtyři země
Číst článek
Podle statistik AI se počet poprav loni snížil i oproti roku 2016, kdy byl popravou ukončen život 1032 lidem. Pokles je tak o čtyři procenta.
Ani v loňském roce do nich ovšem nebyl zahrnut počet trestů smrti vykonaných v Číně, která informace o této praktice utajuje. Podle odhadů AI ale zemřelo loni při popravách v nejlidnatější zemi světa několik tisíc lidí.
O 84 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 993 poprav se stejně jako v roce předešlém dělí Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. Nejvíce trestů smrti, zachycených ve statistice, provedl opět Írán, kde bylo vykonáno až 60 procent poprav z celého Blízkého východu.
Naproti tomu výrazný pokles oproti roku předešlému zaznamenal Pákistán, kde počet vykonaných poprav klesl až o třetinu.
Pokrok v subsaharské Africe
Podruhé za sebou nejsou podle zprávy AI v první pětici nelichotivého pořadí Spojené státy, kde počet poprav (23) i nově odsouzených k smrti (41) loni proti roku předešlému vzrostl, z dlouhodobého hlediska však počet odsouzenců zůstává nízký.
V Texasu popravili vraha žen. 'Mou duši nikdy nedostanete,' řekl muž, který těla ukrýval do kufru
Číst článek
Vykonávání trestů smrti po krátkém přerušení loni obnovily americké státy Arkansas, Ohio a Virginia.
AI si všímá zejména pozitivního vývoje v subsaharské Africe, která podle zprávy organizace jen potvrzuje celosvětový trend poklesu této praktiky.
Trest smrti v loňském roce zrušila například západoafrická Guinea a kroky ke zrušení poprav učinily také Burkina Faso a Čad. Nařízené tresty smrti pro odsouzené za vraždu pak zrušila Keňa.
„Pokrok v subsaharské Africe posiluje její pozici jakožto majáku naděje pro úplné zrušení (trestu smrti). Lídři regionu nám dávají naději, že odstranění tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu je nadosah," uvedl v tiskovém prohlášení generální tajemník organizace Salil Shetty.
Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl loni vykonán trest smrti u dvou odsouzenců. To je o dva méně než v roce předešlém.