Polsko-ruské vztahy stále komplikuje loňská letecká tragédie
Před rokem přišlo Polsko o prezidentský pár, kompletní velení armády, o guvernéra Národní banky a desítky zákonodárců. Při havárii vládního speciálu u ruského Smolensku zemřelo 96 lidí. Polsko bylo v šoku. Ruští politikové vycítili, že katastrofa může paradoxně oba národy sblížit.
V prvních měsících tomu tak skutečně bylo. Současné polsko-ruské vztahy nyní testují prezidenti Medvěděv a Komorowski, kteří si naplánovali schůzku, opět ve Smolensku.
Vzápětí po letecké tragédii následovala hlavně z ruské strany řada velmi důležitých a pro Poláky symbolických gest. Například na pohřeb prezidenta Kaczynského vloni odmítla dorazit řada evropských státníků, kteří se tehdy báli islandské sopky, která omezila letecký provoz, ale prezident Medveděv do Krakova přiletěl, což Poláky pozitivně překvapilo.
Po leteckém neštěstí také padla řada tabu kolem 70 let starého masakru dvaceti tisíc polských důstojníků v Katyni, které pozabíjela sovětská NKVD.
Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška mluví o uctění památky obětí v přoadu Svět o třetí na Rádiu Česko.mp3
Polská delegace, která loni zahynula, mířila na akt smíření. Poláci mají Rusům velmi za zlé, že za války v Katyni vyvraždili celou jejich důstojnickou elitu. Rusové vyšli Polsku vstříc v odhalování pravdy o tomto masakru v mnoha ohledech.
Odvysílali například film o Katyni, který vidělo v ruské státní televizi na 14 milionů Rusů. Mnozí se vůbec poprvé dozvěděli pravdu o stalinském zločinu, který poprvé uznala i ruská Duma, což byl velký přelom, který Poláky pozitivně překvapil.
Moskva také předala Polsku mnoho archivních, dosud utajovaných materiálů o Katyni. Poláci by si přáli rehabilitaci obětí, ale k tomu zatím nedošlo. Ale i tak historici mluví o zásadním přelomu ve vztahu Ruska ke katyňskému zločinu.
Problémy v polsko-ruských vztazích souvisejí s vyšetřováním letecké tragédie, protože dodnes leží vrak polského vládního speciálu na letišti ve Smolensku, což Poláci nemohou skousnout, stejně jako to, že černé skříňky letadla jsou i nadále v Moskvě.
Zásadní ostrou reakci Polska vyvolal závěrečná zpráva ruských vyšetřovatelů o příčinách pádu letadla, protože Rusové veškerou vinu svalili na polské piloty a odmítli jakékoliv selhání ruských dispečerů.
Rusko-polské vztahy směřují v současné době spíše k ochlazování než k oteplování.