‚Pryč s kastou nedotknutelných.‘ Poláci demonstrují na podporu kontroverzní justiční reformy

Před budovou polského ústavního soudu demonstrovalo několik tisíc lidí na podporu kontroverzní reformy justice. Vyzvali vládu, aby neustupovala zahraničním ani domácím tlakům a změny v soudnictví razantně a rychle prosadila. Silnou podporu potřebuje podle demonstrantů vláda mimo jiné kvůli tomu, aby reformu obhájila v Bruselu. Pryč s kastou nedotknutelných soudců, Polsko je suverénní stát, chceme spravedlivé soudy, znělo z úst demonstrantů.

Od stálého zpravodaje Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská vlajka a vlajka Evropské unie

Polská vlajka a vlajka Evropské unie | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Novelu zákona o soudech a soudcích už schválil parlament, podepsal ji prezident a za pár dní vstoupí v platnost. Přesto se ve Varšavě sešly tisíce demonstrantů. Jednak kvůli tomu, aby lidé reagovali na dřívější demonstrace, kterých se účastnil obdobný počet lidí.

Polští poslanci znovu přijali zákon o postihu soudců. Opozice ho nazývá opravdovým státním převratem

Číst článek

Demonstrace totiž dosud mířily proti reformě justičního systému. Protestovali hlavně samotní soudci a odborná veřejnost, ale i Poláci, kteří se obávali nezávislosti justice. Nynější „kontrademonstrace“, kterou zorganizovali lidé z krajně pravicových skupin, neměla podle pořadatelů hájit jen reformu samotnou, ale celé Polsko a jeho suverenitu.

„Jsme tady proto, abychom podpořili prezidenta, premiéra a ministra spravedlnosti. Mají jasný mandát a velkou podporu při jednáních v Bruselu. Toto je hlas mlčící většiny,“ prohlásil na demonstraci jeden z organizátorů Adam Borowski spojený s konzervativním týdeníkem Gazeta Polska, který podporuje vládnoucí stranu Právo a spravedlnost.

Unie se nekritizuje

Přestože reforma polské soudnictví zažehla spor mezi Varšavou a Bruselem, Evropskou unii nikdo z demonstrantů nekritizoval. Členství v unii je pro Poláky pořád nesmírně cenné a jeho podpora je takřka absolutní.

Kritika namísto toho míří na Evropskou komisi, kterou Poláci vnímají jako instituci zcela oddělenou od unie. Synonymem pro Brusel, kterému se nechtějí podvolit, je v jejich očích právě Evropská komise.

Jourová kritizovala polskou justici a maďarská média. ‚Jsou to křehké demokracie,‘ prohlásila

Číst článek

Polskem už také proběhly první reakce na rozhovor komisařky Věry Jourové pro německý Der Spiegel, ve kterém řekla, že v Polsku nejde o reformu justice, ale o její likvidaci, o plošné bombardování.

Samotní demonstranti a organizátoři se k rozhovoru nevyjádřili. Všimla si ho ale veřejnoprávní televize, která si z něj ovšem vybrala pozitivní momenty. Například to, že Jourová vyloučila variantu odchodu Polska z Evropské unie, což, podle příznivců reformy, používali její odpůrci jako strašáka.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme