Polsko bojuje proti smogu, dvě vojvodství zakázala topit uhelnými kaly a prachem

Se začátkem topné sezóny se města na jihu Polska připravují na boj se smogem. Ovzduší je tam vůbec nejhorší v Evropské unii, jak ukazují statistiky Světové zdravotnické organizace. Z 50 evropských měst s nejvyššími hladinami polétavého prachu je 33 právě v Polsku. Dvě nejhůře zasažená vojvodství letos schválila zvláštní antismogové vyhlášky. Tamní úřady ale přiznávají, že výrazné zlepšení se od nich čekat nedá.

Rybnik Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Se začátkem topné sezóny se města na jihu Polska připravují na boj se smogem. Ilustrační foto.

Se začátkem topné sezóny se města na jihu Polska připravují na boj se smogem. Ilustrační foto. | Foto: František Tichý

„Kvalita života souvisí s kvalitou ovzduší a mně se každý rok od října do dubna žije příšerně," říká pan Marcin pro Radiožurnál v centru 140tisícového města Rybnik. Leží v polském Slezsku a k českým hranicím je to odtud půl hodiny autem. Právě tady letos v lednu úřady naměřily polský rekord ve znečištění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jihu Polska zakázaly topit uhelnými kaly a prachem. Snaží se tak bojovat proti znečištěnému ovzduší. Na místě natáčel zpravodaj Viktor Daněk

Koncentrace polétavého prachu víc než 30násobně překročila normy. Školy kvůli tomu musely zrušit výuku. „Je to prostě cítit. V nejhorší dny člověka pálí oči. Kontrolujeme stav ovzduší v mobilní aplikaci a podle toho se rozhodujeme, jestli vůbec jít ven nebo otevřít okno. Bohužel to tak je," dodává Marcin.

V Rybniku je největší uhelná elektrárna v celém horním Slezsku. Hlavní příčinou vysoké koncentrace prachu v ovzduší ale není. „Máme tady tisíce rodinných domků vytápěných uhlím. Jejich majitelé často místo uhlí používají uhelné kaly a prach nejnižší jakosti. A topí ve dvacet i třicet let starých kotlích,“ říká Jacek Chołuj, šéf městské pracovní skupiny, která má boj proti nízkým emisím v Rybniku na starosti.

Ne hnědému uhlí i biomase

Slezské vojvodství nově zakázalo uhelnými kaly a prachem topit. Do kamen nesmí ani hnědé uhlí a vlhké dřevo nebo biomasa. Chołuj je ale k novince skeptický:

„Samozřejmě dodržování kontrolujeme. Ale ve vojvodství jsou stovky tisíc domácností. Nejsme fyzicky schopní pohlídat všechny. Kontroly provádí městská policie, když zahlédne podezřelý kouř z komína nebo když ji někdo upozorní. Ale chybí nám celopolská regulace."

Jediná v Česku. Aplikace SmogAlarm nově sama upozorní na špatný stav ovzduší

Číst článek

Někteří lidé mají doma zásoby uhelného kalu a prachu z minulých let. A oboje se navíc dá stále legálně koupit.

Na tiskové konferenci při představení nové vyhlášky to kritizoval maršálek Slezského vojvodství Wojciech Saluga: „Dalo by se říci, že to, co děláme, jsou jen náhradní opatření. Neobejdou se bez kontrol v domácnostech, které by ale odpadly, kdyby byl lepší zákon. Na mapě Evropy jsme možná posledním místem, kde se dá uhelný prach a uhelný kal koupit. Jejich spalování nás zatěžuje a poškozuje zdraví."

Polská vláda v zimě slíbila, že prodej uhelného prachu a kalu zakáže. Příslušný zákon ale nestihla schválit kvůli sporům mezi rezorty o certifikaci uhlí. I proto letos slezské úřady příliš velké zlepšení nečekají.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme